Јоасаф I Московски (патријарх)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоасаф
Патријарх на Москва и на сите Руси
Joasaphus I from Tsarsky titulyarnik.jpg
ЦркваРуска православна црква
СедиштеМосква
Ракоположен1634
Службата завршила1640
ПретходникФиларет
НаследникЈосеф
Лични податоци
РоденРусија
ПочивалиштеУспенска катедрала (Москва)

Јоасаф I (руски: Иоасаф I; ? - 28 ноември 1640 година, Москва) — петти патријарх на Москва и на цела Русија (1634–1640).

Животопис[уреди | уреди извор]

Јоасаф зел монашки завети во манастирот Соловецки. Во 1621 година, тој станал игумен во манастирот Псково-Печорски. Во јануари 1627 година, Јоасаф бил назначен за архиепископ на Псков и Великије Луки. Тој е познат по неговата заштита на трговските привилегии на Псков и отпорот кон претензиите на германските трговци, за што би бил казнет од патријархот.

Патријарх московски[уреди | уреди извор]

По смртта на Филарет во 1634 година, Јоасаф бил назначен за негов наследник, по негова препорака. Неговиот избор за улога на патријарх се одржал на традиционален начин: Бискупскиот собор на Руската православна црква (однапред знаејќи ја волјата на Михаил Романов [1] ) посочил на тројца кандидати, од кои Царот може да избере. Устоличувањето на новиот примат на Руската православна црква се одржало, исто така во согласност со традицијата, соборот на Успението на Богородица во Кремљ [2] во Москва на 6 февруари 1634 година.

Едно од првите дела на Јоасаф била строга казна за Јозеф Курцевич, надбискуп во Суздаљ, за неговото непристојно однесување. Учествувал во оживување на печатарските активности во Москва. Тие под негов надзор објавиле 23 црковни книги. Во 1636 година, Јоасаф напишал Память (Памјат или меморандум), во кој тој ги повикал руските свештеници да ги надминат сите несогласувања меѓу себе. Тој исто така објавил парче наречено Лестница властям (Хиерархија на моќта), во кое ја објаснил хиерархијата на духовниците за време на божествените служби и отрезнувања. Исто така, Јоасаф го објавил т.н. Требник (требник или книга со молитви) со додаток на резолуциите и декретите на Филарет.

Како патријарх, тој не се мешал во работите на државната политика и одбил да му даде дури и совет на царот во врска со ова, со што процесот на зајакнување се намалила позицијата на Патријаршијата во земјата. Тој наместо тоа се фокусирал на напорите за морално обновување на општеството. Тој имал за цел ефикасно спроведување на одредбите на Советот на сто поглавја во однос на уредувањето на богослужбите, се спротивставил на обичајот за истовремено извршување на неколку патеки за богослужба истовремено и лажниот јуродвивич. Јоасаф I е погребан во Успенската катедрала во московскиот Кремљ.

Наследство[уреди | уреди извор]

Повеќето историчари го оценуваат Јосаф како безбојна фигура. Според историчарот Магдонос [3] ваквите активности на определување на патријархот се неправедни, затоа што незаинтересираноста на Јосаф за државните работи не значело и недоволна вмешаност во проблемите на Православната црква, каде таа покажала енергија и одлучност. Магдоносот, исто така, посочува дека релативно краткиот период на функција на патријархот од Јоазаф резултира со замаглување на неговите достигнувања и на личностите на двајцата други претпоставени на Руската православна црква од седумнаесеттиот век: Филарет и Никон. Во исто време, авторите на дела посветени на Јосаф му даваат суров подвижник, побожен и скромен човек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kartaszow A. „Istoria Russkoj Cerkwi“. krotov.info (руски). Посетено на 2012-02-04.
  2. Shubin, D. (2005). A History of Russian Christianity. II. Algora Publishing. стр. 71–72. ISBN 9780875863467.
  3. Pietruszko W. „Patriarch Ioasaf I i Russkaja Cerkow w pieriod jego patriarszestwa“ (руски). pravoslavie.ru. Посетено на 2012-02-05.
Духовни титули
Претходник
Филарет
Патријарх на Москва и на сите Руси
1634–1640
Наследник
Јосеф