Прејди на содржината

Ји (река)

Координати: 33°6′50″S 57°6′46″W / 33.11389° ЈГШ; 57.11278° ЗГД / -33.11389; -57.11278[2]
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ји
Местоположба
ДржаваУругвај
Физички особености
Извор 
 • местоКучилја Гранде
Устие 
 • место
Рио Негро
Должина210 км
Особености на сливот

Ји (шпански: Río Yí)[1] е река во Уругвај. Реката Ји е главна притока на реката Рио Негро, која пак е главната река во државата Уругвај. Ји, заедно со Рио Негро се притоки на поголемата река Уругвај.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Ји извира во висорамнините Кучилја Гранде. Реката има вкупна должина од 210 км. Ји воглавно тече низ централните делови на Уругвај. Како притоки на реката Ји се јавуваат реките Поронгос и Чаманга.

Реката Ји е природна граница во голем дел помеѓу департманите Дуразно и Флорида. Понатака, реката е и природна граница помеѓу, преку своите притоки на департманите Дуразно и Флорес.

Поврзано[уреди | уреди извор]

33°6′50″S 57°6′46″W / 33.11389° ЈГШ; 57.11278° ЗГД / -33.11389; -57.11278[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Río Yí - Топонимски опслужувач GEOnet (англиски)
  2. GNS coordinates adjusted using Google Maps, and GeoLocator