Прејди на содржината

Рио Негро (Уругвај)

Координати: 33°24′S 58°22′W / 33.400° ЈГШ; 58.367° ЗГД / -33.400; -58.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на басенот на Рио де ла Плата. Во Уругвај е обележана реката Рио Негро
Поплавени области по течението на реката Рио Негро.

Рио Негро (шпански: Río Negro, „Црна Река“) е река во Јужна Америка и најзначајна притока на реката Уругвај. Воедно, реката Рио Негро е најважната река во Уругвај.[1]

Особености

[уреди | уреди извор]

Рио Негро извира во најјужните предели на Бразил, источно од Баге. Реката тече во западен правец низ целата територија на државата Уругвај. На границата помеѓу Уругвај и Аргентина реката се влева во реката Уругвај. Практично, Рио Негро ја дели државата на северен и јужен дел. Главните притоки на Рио Негро се реките Ји и Такуарембо.

  1. „The Groundwater Resources of Uruguay“ (PDF). International Association of Hydrological Sciences. Архивирано од изворникот (PDF) на 21 July 2011. Посетено на 12 August 2010.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

33°24′S 58°22′W / 33.400° ЈГШ; 58.367° ЗГД / -33.400; -58.367