Прејди на содржината

Јетон Келменди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Д-р Јетон Келменди />Dr. Jeton Kelmendi
слика на Келменди
Роден/а27 ноември 1978
Ѓирокастро, косово
Занимањеписател, поет
НационалностАлбанија Албанец
Период1999 – денес
Книжевно движењепостмодернизам
Значајни делаГ„Време кога има време“ („Коха кух на прегледување“), година (поезија)“ (2009)
Значајни наградиДоктор Хонорис Кауза од Универсидад Национал Дел Есте, Парагвај
мрежно место
iwabogdani.org/president

Јетон Келменди (албански: Jeton Kelmendi) е поет и публицист од Косово.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Јетон Келменди е роден во Пеќ на Косово тогашна СФРЈ, во 1978 година. Тој Основно училиште и гимназија во родниот град, студирал на Универзитетот во Приштина. Тој бил ветеран на Ослободителната војска на Косово.

Келменди е дописник на неколку албански и косовски медиуми, политички и културни проблеми. Поезијата на Келменди е преведена на неколку јазици и е вклучена во повеќе антологии. Тој е член на неколку меѓународни поетски клубови. Има голем придонес за културни списанија, особено на англиски јазик. Темите што доминираат во неговите творби се љубовта и брутална реалност на политичката ситуација, често задоена со чувство на разочарување за сегашната состојба на нештата.

Моментално се наоѓа во Брисел и е член на Асоцијацијата на професионални новинари на Европа.

Автор е на објавените книги

[уреди | уреди извор]
  • Shekulli the Premtimeve (ветувања век '), 1999 (поезија)
  • Përtej Heshtjes (Отаде Тишина "), 2002 (поезија)
  • Në qoftë Mesdi ( "Ако има на пладне"), 2004 (поезија)
  • Më fal pak Atdhe (Дај ми некој дома), 2005 (поезија)
  • Ku shkojnë ardhjet ( 'Каде на недостатоците наслов') сме, 2007 (поезија)
  • Zonja Fjaler ( "г-ѓа Словото"), 2007 (Игра)
  • Erdhe for you gjurme Eres (траги од ветрот доаѓаат преку поезија 2008)
  • Коhа kur te Kete Kohe (на време, во ова време Poeiz 2009)

Книги на други јазици

[уреди | уреди извор]
  • Ce mult s-au rarity scrisorile (Са форте Jane rralluar letrat) / EC mult s-au rarity scrisorile (како што често имаат букви) личната збирка песни во романскиот 2007.
  •  A Breath * poetry in India (А здивот поезија во Индија) 2008