Јасли (направа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Современи јасли.
Јасли со држач за сено.

Јасли[1][2] — направа во облик на корито што содржи храна за добиток или диви животни. Јаслите може да биде изработени од камен, дрво, метал или пластика. Може да бидат поставени на отворено и во пондила и понекогаш се опремена со автоматски дозер за храна или доводник за храна.

Јасли во христијанството[уреди | уреди извор]

Јаслите е исто така христијански симбол. Според Евангелието според Свети Лука (Лука 2,7), Дева Марија го родила својот првороден син, го повила и го положила в јасли. Иконографијата на сцените на Христовото раѓање, особено Божиќните јасли, често претставува дрвено или камено корито, вкопано во земјата или во ѕидот, надградено со решетка наменета за држење сточна храна.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „јасли“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „јасли“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Kenneth Bailey (2007). „The Manger and the Inn“. Bible and Spade (англиски). 20 (4): 104-105.

Поврзано[уреди | уреди извор]