Јакуб Колас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакуб Колас
Яку́б Ко́лас
Роден/аКанстанцин Михајлович Мицкевич
3 ноември [ст. ст. 22 октомври] 1882
Стоубци, Белорусија
Починат/а3 август 1956
Минск, Белорусија
Занимањепоет и писател
НационалностБелорус
Период1906-1956

Јакуб Колас (белоруски: Яку́б Ко́лас, 3 ноември [ст. ст. 22 октомври] 1882 – 13 август 1956) или познат по родното име Канстанцин Мицкевич Михајлович, бил белоруски поет и писател. Тој бил Народен поет на Белоруската ССР (1926), и член (1928) и потпретседател (од 1929) на Белоруската академија на науки.

Творештво[уреди | уреди извор]

Неговите дела се познати по симпатијата која тој ја искажува кон белоруските селани. Тој ги издал збирките „Песни на неволјите“ (1908) и „Синови на жалоста“, поемите „Нова земја“ и „Симон музичарот“ (1925), како и раскази и драми. Тој бил награден со Државната награда на СССР во 1946 и 1949.

Поврзано[уреди | уреди извор]