Ѕвегор (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕвегор
Местоположба
Физички особености
УстиеБрегалница
Должина8,5 км
Особености на сливот

Ѕвегоррека во Источна Македонија и десна притока на реката Брегалница.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Реката Ѕвегор своето име го добила по истоименото село Ѕвегор низ коешто поминува.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Влаина. Нејзиното течените продолжува низ Делчевската Котлина, каде што поминува низ истоименото село Ѕвегор, а потоа се влева во реката Брегалница во близина на градот Делчево. По долината на реката се протега меѓународниот пат Делево-Благоевград.[1]

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Реката Ѕвегор е долга 8,5 км, а нејзиниот просечен наклон изнесува 7,05 %.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 32. ISBN 978-9989-2117-6-8.