Ѓула Животски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓула Животски
Gyula Zsivótzky
Животски во 1969 година
Лични податоци
НационалностУнгарска
Роден(а)25 февруари 1937
Будимпешта, Hungary
Починал(а)29 септември 2007 (на возраст 70)
Будимпешта, Унгарија
Висина1,90 m
Тежина102 кг
Спорт
Земја Унгарија
СпортАтлетика
Дисциплинифрлање кладиво
КлубУјпешти, Будимпешта
Успеси и титули
Лични рекорди73,76 m (1968)[1]

Ѓула Животски (25 февруари 1937, Будимпешта29 септември 2007, Будимпешта) – поранешен унгарски фрлач на кладиво. Тој освоил златен медал на Олимписките игри во 1968 година, сребрено одличје во 1960 и 1964 година, а завршил петти во 1972 година. Ѓула Животски поставил два светски рекорди: еден во 1965, а другиот на Олимписките игри во 1968 година.[2] Двапати бил избран за унгарски спортист на годината: во 1965 година, по освојувањето на златниот медал на Летната универзијада во Будимпешта, а во 1968 година, за неговиот олимписки златен медал.

Ѓула Животски од натпреварувањата се повлекол во 1973 година, а подоцна работел во индустријата за облека. Во атлетиката останал вклучен како администратор, станувајќи член на Унгарскиот олимписки комитет и потпретседател на неговиот атлетски клуб Ујпешти ТЕ. Се оженил со Магдолна Комка, олимписки скокач. Еден од неговите синови е десетобоец Атила Животски, а другиот е фудбалер Ѓула Животски Јуниор.[2]

Животски починал од рак во родната Будимпешта, на возраст од 70 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gyula Zsivótzky. trackfield.brinkster.net
  2. 2,0 2,1 Gyula Zsivótzky Архивирано на 21 јануари 2009 г. Спортски наводи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Рекорди
Претходник
САД Харолд Коноли
Светски рекорд во фрлање кладиво за мажи
4 септември 1965 – 15 јуни 1969
Наследник
СССР Ромуалд Клим
Награди
Претходник
Ференц Терек
Унгарски спортист на годината
1965
Наследник
Андраш Балчо
Претходник
Иштван Козма
Унгарски спортист на годината
1968
Наследник
Андраш Балчо