Иштван Козма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иштван Козма
Податотека:István Kozma.jpg
Лични податоци
Роден(а)27 ноември 1939(1939-11-27)
Будимпешта, Унгарија
Починал(а)9 април 1970(1970-04-09) (возр. 30)
Будимпешта, Унгарија
Висина1.98 m
Тежина125–140 кг
Спорт
Спортборење
Дисциплинигрчко-римски стил

Иштван Козма (унгарски: István Kozma, 27 ноември 1939 - 9 април 1970) бил унгарски борач во грчко-римски стил. Тој освоил олимписки златен медал во 1964 и 1968 година и на Светското првенство во 1962, 1966 и 1967 година.[1][2] Во 1967 година тој бил избран за унгарски спортист на годината. Козма починал во сообраќајна несреќа, на возраст од 30 години.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Еванс, Хилари; Ѓерде, Арилд; Хејџманс, Јероен; Bill Mallon "Иштван Козма" . Олимпијадата во Sports-Reference.com . Архивирано од оригиналот на 5 март 2016 година.
  2. Козма, Иштван (ХУН) Архивирано на 5 март 2016 г. . iat.uni-leipzig.de
  3. Olimpiai sportolóink - Kozma István.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]