Стивен Џерард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Англија Стивен Џерард
noframe
Џерард во националниот дрес на Европското првенство 2012.
Лични податоци
Полно име Стивен Џорџ Џерард
Роден на 30 мај 1980 (1980-05-30) (34 г.)
Роден во Вистон, Англија
Висина 1,83 м[1]
Положба среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 8
Младинска кариера
1987–1998 Ливерпул Ливерпул
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998– Ливерпул Ливерпул 494 (116)
2015– Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
Репрезентација
1999–2000 Англија Англија 21 4 (1)
2000– Англија Англија 108 (21)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
00, 1 март 2014 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20:00, 19 ноември 2013 (UTC)

Стивен Џорџ Џерард, MBE (роден 30 мај 1980) — англиски фудбалер, играч од средниот ред и капитен на англискиот премиерлигаш, Ливерпул и на англиската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди]

Тој поголемиот дел од својата кариера играл на позицијата централен среден играч, но исто така често играл и како втор напаѓач, дефанзивен играч од среден ред, десен бек и десно крило.[2][3]

Кариера[уреди]

Џерард ја започнал својата кариера во екипата на Ливерпул и го направил своето деби за првиот тим на 29 ноември 1998 против Блекбурн Роверс, влегувајќи како замена на местото на Вегард Хегем во полседната минута од натпреварот. Речиси целата кариера ја поминал во Ливерпул од 1998-2015. На 7 јануари 2015 потпишал за Лос Анџелес Галакси.

Почести[уреди]

Order BritEmp (civil) rib.PNG Член на Британската империја
«За неговите заслуги во фудбалот и спортот во Велика Британија»
Лондон, 29 декември 2006

Наводи[уреди]