Алекс Окслејд-Чемберлејн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алекс Окслејд-Чемберлејн
Alex Oxlade-Chamberlain
Alex Oxlade-Chamberlain 2012-01-29.JPG
Лични податоци
Роден на 15 август 1993
Роден во Портсмут, Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Положба крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 15
Младинска кариера
Саутхемптон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Саутхемптон 36 (9)
2011- Арсенал 9 (2)
Репрезентација
2011- Англија 21 8 (4)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Александер Марк Дејвид "Алекс" Окслејд-Чембрлејн (роден на 15 август, 1993) е англиски фудбалер кој игра за Арсенал како крило. По унапредувањето во сениорскиот тим на Саутхемптон во текот на сезоната 2010-11, тој потпиша за Арсенал во август 2011 година. Постигнувајќи два гола во првите три натпревари за клубот, Окслејд-Чембрлејн стана најмладиот англиски голгетер во историјата на Лигата на Шампионите, и исто така се утврди со редовна место во Англиската репрезентација до 21-на година. Навивачи го нарекоа "The Ox", како скратено од првиот дел од неговиот неговото презиме ", Окслејд", како и неговата издржливост и физичка игра во моќен стил.

Надворешни врски[уреди]