Дани Велбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дани Велбек
Danny Welbeck
Danny Welbeck 20120611.jpg
Лични податоци
Роден на 26 ноември 1990 (1990-11-26) (23 г.)
Роден во Манчестер, Англија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Положба напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 19
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– Манчестер Јунајтед 45 (10)
2010 Престон Норт Енд (позајмен) 8 (2)
2010-2011 Сандерленд (позајмен) 26 (6)
Репрезентација
2011- Англија 12 (4)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012


Даниел Нил Таки "Дани" Велбек (роден на 26 ноември 1990 година) е англиски фудбалер кој игра за Манчестер Јунајтед и Англискиот национален тим. Тој е напаѓач по локација, кој исто така може да игра како десно крило.

Велбек го направи својот пат до првиот тим преку младинските тимови на Манчестер Јунајтед пред да го направи своето сениорско деби во 2008 година и тогаш го постигна својот прв гол во процесот. Тој оттогаш помина низ освојување на Лига купот во сезоната 2008-09 и ФИФА клупско Светско првенство во 2008 пред да биде испратен на заем во Престон Норт Енд, а потоа и во Сандерленд.

Тој го направи своето сениорско деби за Англија во март 2011 во пријателски натпревар кој заврши нерешено 1-1 против Гана, земјата на двата негови родители. Тој го постигна својот прв сениорски репрезентативен гол на 2 јуни 2012 година, постигнувајќи гол во 1-0 победа во пријателски натпревар над Белгија.

Титули[уреди]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди]

Надворешни врски[уреди]