Свини Тод (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Свини Тод: Демонскиот Бербер од Флит Улицата
(Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)“
Sweeneylarge.jpg
Режирано од Тим Бартон
Продуцент Ричард Д. Занук
Сценарист Кристофер Блонд (роман)
Стефан Сондем (текстови)
Хју Вилер (драма)
Настапуваат Џони Деп
Хелена Бонам Картер
Алан Рикмен
Тимоти Спол
Џејми Кембел Боуер
Музика Стефан Сондем
Дистрибутер DreamWorks
Universal Pictures
Warner Bros
Премиера 21 декември 2007
Држава Flag of the United States.svg САД
Обединето Кралство Обединето Кралство
Јазик англиски
Буџет $50,000,000
Бруто заработка $80,000,829

Свини Тод: Демонскиот Бербер од Флит Улицата (англиски: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) е хорор-мјузикл филм од 2007 год. Филмот е реазилиран според бродвејскиот мјузиклот Свини Тод . Како главна улога во филмот се појавува Џони Деп, а филмот е режиран од палците на легендарецот за хорор филмови, Тим Бартон. Хелена Бонам Картер исто така се појавува во улогата на Г-ѓа Ловет. Својата премиера во САД ја имаше на 21 декември 2007. Филмот е добитник на Златен глобус, во категориите Best Comedy or Musical Film и Best Actor in Comedy or Musical. Исто така филмот има и три номинации за 80то издание на Оскар.

Приказна[уреди]

“Од готичката имагинација на Тим Бартон изработка на Свини Тод, во крвава приказна полна со музика, убиства, мелодрама и човечки очајнички желби за одмазда!

Бенџамин Баркер се враќа во Лондон после 15 год. од неправденото заробништво во Австралија. Сега назад ја бара одмаздата, смртта на судијата кој го одвоил од неговата фамилија и му ја грабнал неговата жена и новородената ќерка, Џоана. Во градот се отвара берберница под лажно име Свини Тод. Кога дознава дека неговата жена се отрула, после што судијата ја силувал, Свини станува демонски бербер. Доказите за никогаш доцна невидените муштерии исчезнуваат, а негова соработка му е Г-ѓата Ловет...”

Глумци Ликови
Џони Деп Бенџамин Баркер / Свини Тод
Хелена Бонам Картер Г-ѓа Ловет
Алан Рикмен Јуџ Турпин
Тимоти Спол Бидл Бамфорд
Саша Барон Коен Адолфо Пирели
Лаура Мишел Кели Луси Баркер
Џејн Виснер Џоана Баркер