Роскомон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роскомон
Contae Ros Comáin
Грб на Роскомон
Местоположба
center Роскомон на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Роскомон
Рег. табл.: RN
Површина: 2547 km²
Население (2006) 58.700

Роскомон (ирски -Contae Ros Comáin, англиски County Roscommon ) е округ во провинцијата Конахт, во Ирска. Лоцирана е во сентралниот дел на земјата. Има повшина од 2547 km² и население од 58,7000 жители. Овој округ не излегува на море. Главен град е истоимениот град Роскомон.

Областа е збратимена со Кастл Поинт од Есекс Англија и со Туксон од Аризона САД.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]