Пливање на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Olympic rings with white rims.svg

Натпреварите во пливање на Летните олимписки игри 2012 беа одржани од 28 јули до 4 август во Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Маратонските натпревари беа одржани на 9 и 10 јули на вештачкото езеро во Хајд Паркот.[1]

Swimming pictogram.svg
Центарот за водени спортови

Беа одржани 34 пливачки дисциплини (17 машки и 17 женски). Од нив две беа одржани на отворено, а преостанатите 32 дисциплини во затворениот базен со должина од 50 метри.

Пливачите од Соединетите Американски Држави биле најуспешни, освојувајќи 31 медал од кои 16 златни.

Вкупно девет светски рекорди и дваесет и пет олимписки рекорди биле соборени за време на натпреварувањето.

Дисциплини[уреди]

Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени
  • Краул (слободен стил): 50м, 100м, 200м и 400м во двете конкуренции, плус 800м за жени и 1.500м за мажи;
  • Грбно: 100м и 200м;
  • Градно: 100м и 200м;
  • Делфин (пеперутка): 100м и 200м;
  • Мешано: 200м и 400м;
  • Штафети: 4×100м краул, 4×200м краул; 4×100м мешано
  • Маратон: 10км (во двете конкуренции)

Квалификации[уреди]

Според правилата на ФИНА, секој НОК има право да пријави најмногу по два натпреварувачи во една дисциплина, и најмногу по еден тим во штафета. Секоја држава може да пријави максимално 52 натпреварувачи (по 26 во двете конкуренции).

Наместо досегашните Б квалификациони норми, било поставено т.н. селективно време кое автоматски и не гарантирало настап на игрите (како во случај со Б нормата, во услов да не постои натпреварувач со А норма).

Квалификационите норми изнесуваат:

Машки дисциплини Женски дисциплини
Дисциплина А кв. норма Селек. време Дисциплина А кв. норма Селек. време
50м краул 22.11 22.88 50м краул 25.27 26.15
100м краул 48.82 50.53 100м краул 54.57 56.48
200м краул 1:47.82 1:51.59 200м краул 1:58.33 2:02.47
400м краул 3:48.92 3:54.13 400м краул 4:09.35 4:18.07
- - - 800м краул 8:33.84 8:51.82
1500м краул 15:11.83 15:43.74 - - -
100м грбно 54.40 56.30 100м грбно 1:00.82 1:02.95
200м грбно 1:58.48 2:02.63 200м грбно 2:10.84 2:15.42
100м градно 1:00.79 1:02.92 100м градно 1:08.49 1:10.89
200м градно 2:11.74 2:16.35 200м градно 2:26.89 2:32.03
100м делфин 52.36 54.19 100м делфин 58.70 1:00.75
200м делфин 1:56.86 2:00.95 200м делфин 2:08.95 2:13.46
200м мешано 2:00.17 2:04.38 200м мешано 2:13.36 2:18.03
400м мешано 4:16.46 4:25.44 400м мешано 4:41.75 4:51.75

Земји учеснички[уреди]

ФИНА обајвила во почетокот на јули 2012 дека 166 држави ќе учествуваат во пливачките натпревари на ЛОИ 2012.[2] Држави со квалификувани пливачи биле (во заграда бројот на пливачи):

Резултати[уреди]

Машки дисциплини[уреди]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул
подробно
Франција Флоран Манаду
Франција (FRA)
21.34 САД Кулен Џонс
САД (USA)
21.54 Бразил Цезар Сиело
Бразил (BRA)
21.59
100 м краул
подробно
САД Нејтан Адриан
САД (USA)
47.52 Австралија Џејмс Магнунсен
Австралија (AUS)
47.53 Канада Брент Хајден
Канада (CAN)
47.80
200 м краул
подробно
Франција Јаник Ањел
Франција (FRA)
1:43.14 НР Кина Сун Јанг
Кина (CHN)
Јужна Кореја Парк Тае Ван
Јужна Кореја (KOR)
1:44.93   Не е доделен
(бидејќи имаше нерешен резултат за среброто)
400 м краул
подробно
Кина Сун Јанг
Кина (CHN)
3:40.14
АЗ, НР,
Јужна Кореја Парк Тае Ван
Јужна Кореја (KOR)
3:42.06 САД Питер Вандеркај
САД (USA)
3:44.69
1500 м краул
подробно
Кина Сун Јанг
Кина (CHN)
14:31.02 СР Канада Рајан Кохрејн
Канада (CAN)
14:39.63 АМ Тунис Усама Мелули
Тунис (TUN)
14:40.31
100 м грбно
подробно
САД Мет Гриверс
САД (USA)
52.16 OR САД Ник Томан
САД (USA)
52.92 Јапонија Рјосуке Ирие
Јапонија (JPN)
52.97
200 м грбно
подробно
САД Тајлер Клери
САД (USA)
1:53.41 ОР Јапонија Рјосуке Ирие
Јапонија (JPN)
1:53.78 САД Рајан Лохте
САД (USA)
1:53.94
100 м градно
подробно
ЈАР Камерон ван дер Бург
ЈАР (RSA)
58.46 АФ, НР,
, СР
Австралија Кристијан Шпренгер
Австралија (AUS)
58.93 САД Брендан Хансен
САД (USA)
59.49
200 м градно
подробно
Унгарија Даниел Ѓурта
Унгарија (HUN)
2:07.28 СР Велика Британија Мајкл Џејмисон
Велика Британија (GBR)
2:07.43 НР Јапонија Рио Татеиши
Јапонија (JPN)
2:08.29
100 м делфин
подробно
САД Мајкл Фелпс
САД (USA)
51.21 ЈАР Чад ле Клос
ЈАР (RSA)
Русија Евгениј Коротишкин
Русија (RUS)
51.44   Не е доделен
(бидејќи имаше нерешен резултат за среброто)
200 м делфин
подробно
ЈАР Чад ле Клос
ЈАР (RSA)
1:52.96 АФ САД Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:53.01 Јапонија Такеши Мацуда
Јапонија (JPN)
1:53.21
200 м мешано
подробно
САД Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:54.27 САД Рајан Лохте
САД (USA)
1:54.90 Унгарија Ласло Чех
Унгарија (HUN)
1:56.22
400 м мешано
подробно
САД Рајан Лохте
САД (USA)
4:05.18 Бразил Тиаго Переира
Бразил (BRA)
4:08.86 =НР, =ЈА Јапонија Косуке Хагино
Јапонија (JPN)
4:08.94 АЗ, НР
4×100 м краул
подробно
Flag of France.svg Франција
Амаури Левеу (48.13)
Фабиен Гилот (47.67)
Клемент Леферт (47.39)
Јаник Ањел (46.74)
Ален Бернард[a]
Џереми Стравиус[a]
3:09.93 Flag of the United States.svg САД
Натан Адријан (47.89)
Мајкл Фелпс (47.15)
Кулен Џонс (47.60)
Рајан Лохте (47.74)
Џими Феиган[a]
Мет Гриверс[a]
Рики Беренс[a]
Џејсон Лежак[a]
3:10.38 Flag of Russia.svg Русија
Андреј Гречин (48.57)
Никита Лобинцев (47.39)
Владимир Морозов (47.85)
Данила Изотов (47.60)
3:11.41
4×200 м краул
подробно
 САД (USA)
Рајан Лохте (1:45.15)
Конор Двајер (1:45.23)
Рики Беренс (1:45.27)
Мајкл Фелпс (1:44.05)
Чарли Хучин[a]
Мет МекЛин[a]
Дејвис Тарвотер[a]
6:59.70  Франција (FRA)
Амаури Лево (1:46.70)
Грегори Малет (1:46.83)
Клемент Леферт (1:46.00)
Јаник Ањел (1:43.24)
Џереми Стравиус[a]
7:02.77 НР  Кина (CHN)
Хао Јун (1:47.12)
Ли Јунки (1:46.46)
Јианг Хаики (1:47.17)
Сун Јанг (1:45.55)
Лу Живу[a]
Даи Јун[a]
7:06.30
4×100 м мешано
подробно
 САД (USA)
Мет Гриверс (52.58)
Брендан Хансен (59.19)
Мајкл Фелпс (50.73)
Нејтан Адриан (46.85)
Ник Томан[a]
Ерик Шантеу[a]
Тајлер МекГил[a]
Кулен Џонс[a]
3:29.35  Јапонија (JPN)
Рјосуке Ирие (52.92)
Косуке Китаџима (58.64)
Такеши Мацуда (51.20)
Такуро Фуџи (48.50)
3:31.26  Австралија (AUS)
Хајден Штокел (53.71)
Кристијан Шпренгер (59.05)
Мет Таргет (51.60)
Џејмс Магнусен (47.22)
Брентон Рикард[a]
Томазо Д'Орсоња[a]
3:31.58
10 км маратон
подробно
Тунис Усама Мелули
Тунис (TUN)
1:49:55.1 Германија Томас Лурц
Германија (GER)
1:49:58.5 Канада Ричард Вајнбергер
Канада (CAN)
1:50:00.3
АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Шампионатот | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на шампионатот и регионот..
a  Пливачи кои пливаа во преелиминациите и добија медал.

Женски дисциплини[уреди]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул
подробно
Холандија Раноми Хромовиџојо
Холандија (NED)
24.05 ОР Белорусија Александра Херасименија
Белорусија (BLR)
24.28 НР Холандија Марлин Велдхуис
Холандија (NED)
24.39
100 м краул
подробно
Холандија Раноми Хромовиџојо
Холандија (NED)
53.00 ОР Белорусија Александра Херасименија
Белорусија (BLR)
53.38 Кина Танг Ји
Кина (CHN)
53.44
200 м краул
подробно
САД Алисон Шмит
САД (USA)
1:53.61 ОР, АМ Франција Камил Муфат
Франција (FRA)
1:55.58 Австралија Бронте Барат
Австралија (AUS)
1:55.81
400 м краул
подробно
Франција Камил Муфат
Франција (FRA)
4:01.45 САД Алисон Шмит
САД (USA)
4:01.77 Велика Британија Ребека Адлингтон
Велика Британија (GBR)
800 м краул
подробно
САД Кејти Ледецки
САД (USA)
8:14.63 АМ Шпанија Миреја Белмонте Гарсија
Шпанија (ESP)
8:18.76 НР Велика Британија Ребека Адлингтон
Велика Британија (GBR)
100 м грбно
подробно
САД Миси Френклин
САД (USA)
58.33 АМ Австралија Емили Сибом
Австралија (AUS)
58.68 Јапонија Аја Теракава
Јапонија (JPN)
58.83 АЗ
200 м грбно
подробно
САД Миси Френклин
САД (USA)
2:04.06 СР Русија Анастасија Зуева
Русија (RUS)
2:05.92 САД Елизабет Беизел
САД (USA)
2:06.55
100 м градно
подробно
Литванија Рута Мејлутите
Литванија (LTU)
1:05.47 САД Ребека Сони
САД (USA)
1:05.55 Јапонија Сатоми Сузуки
Јапонија (JPN)
1:06.46
200 м градно
подробно
САД Ребека Сони
САД (USA)
2:19.59 СР Јапонија Сатоми Сузуки
Јапонија (JPN)
2:20.72 =АЗ Русија Јулија Јефтимова
Русија (RUS)
2:20.92 ЕР
100 м делфин
подробно
САД Дана Волмер
САД (USA)
55.98 АМ, НР,
ОР, СР
Кина Лу Јинг
Кина (CHN)
56.87 Австралија Алиша Кутс
Австралија (AUS)
56.94
200 м делфин
подробно
Кина Жиао Лиујанг
Кина (CHN)
2:04.06 ОР Шпанија Миреја Белмонте Гарсија
Шпанија (ESP)
2:05.25 НР Јапонија Натсуми Хоши
Јапонија (JPN)
2:05.48
200 м мешано
подробно
Кина Је Шивен
Кина (CHN)
2:07.57 ОР, АЗ Австралија Алиша Кутс
Австралија (AUS)
2:08.15 САД Кетлин Леверенц
САД (USA)
2:08.95
400 м мешано
подробно
Кина Је Шивен
Кина (CHN)
4:28.43 , НР,
ОР, СР
САД Елизабет Бејзел
САД (USA)
4:31.27 Кина Ли Хуанху
Кина (CHN)
4:32.91
4×100 м краул
подробно
 Австралија (AUS)
Алиша Кутс (53.90)
Кејт Кембел (53.19)
Британи Елмсли (53.41)
Мелани Шлангер (52.65)
Емили Сибом[b]
Јолан Кукла[b]
Либи Трикет[b]
3:33.15 ОР  Холандија (NED)
Инге Декер (54.67)
Марлин Велдхуис (53.80)
Фемке Химскерк (53.39)
Раноми Хромовиџојо (51.93)
Хинкелин Шредер[b]

3:33.79  САД (USA)
Миси Френклин (53.52)
Џесика Харди (53.53)
Лиа Нил (53.65)
Алисон Шмит (53.54)
Аманда Веир[b]
Натали Коглин[b]
3:34.24 АМ
4×200 м краул
подробно
 САД (USA)
Миси Френклин (1:55.96)
Дана Волмер (1:56.02)
Шенон Вриланд (1:56.85)
Алисон Шмит (1:54.09)
Лорен Пердо[b]
Алиса Андерсон[b]
7:42.92 ОР, АМ  Австралија (AUS)
Бронте Барат (1:55.76)
Мелани Шлангер (1:55.62)
Кајли Палмер (1:56.91)
Алиша Кутс (1:56.12)
Британи Елмсли[b]
Енџи Бејнбриџ[b]
Џејд Нилсен[b]
Блер Еванс[b]
7:44.41  Франција (FRA)
Камил Муфат (1:55.51)
Шарлот Боне (1:57.78)
Офели-Сириел Етиене (1:58.05)
Корали Балми (1:56.15)
Марго Фарел[b]
Милен Лазар[b]
7:47.49 НР
4×100 м мешано
подробно
 САД (USA)
Миси Френклин (58.50)
Ребека Сони (1:04.82)
Дана Волмер (55.48)
Алисон Шмит (53.25)
Рејчел Бутсма[b]
Бриџа Ларсон[b]
Клер Донахи[b]
Џесика Харди[b]
3:52.05 СР  Австралија (AUS)
Емили Сибом (59.01)
Лизел Џонс (1:06.06)
Алиша Кутс (56.41)
Мелани Шлангер (52.54)
Британи Елмсли[b]
3:54.02  Јапонија (JPN)
Аја Теракава (58.99)
Сатоми Сузуки (1:05.96)
Јука Като (57.36)
Харука Уеда (53.42)
3:55.73
10 км маратон
подробно
Унгарија Ева Риштов
Унгарија (HUN)
1:57:38.2 САД Хали Андерсон
САД (USA)
1:57:38.6 Италија Мартина Грималди
Италија (ITA)
1:57:41.8
АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Шампионатот | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на шампионатот и регионот..
b  Пливачи кои пливаа во преелиминациите и добија медал.

Табела на медали[уреди]

Ранг Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the United States.svg САД 16 8 6 30
2 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 5 2 3 10
3 Flag of France.svg Франција 4 2 1 7
4 Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 1 1 4
5 Flag of South Africa.svg ЈАР 2 1 0 3
6 Flag of Australia.svg Австралија 1 6 3 10
7 Flag of Hungary.svg Унгарија 1 0 1 2
8 Flag of Lithuania.svg Литванија 1 0 0 1
9 Flag of Japan.svg Јапонија 0 3 8 11
10 Flag of Russia.svg Русија 0 2 2 4
11 Flag of Belarus.svg Белорусија 0 2 0 2
Flag of Spain.svg Шпанија 0 2 0 2
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 0 2 0 2
14 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 0 1 2 3
15 Flag of Brazil.svg Бразил 0 1 1 2
Flag of Canada.svg Канада 0 1 1 2
17 Flag of Tunisia.svg Тунис 0 0 1 1
Вкупно 32 34 30 96

Нови светски и олимписки рекорди[уреди]

Мажи[уреди]

Дисциплина Датум Фаза Име Националност Време Рекорд Ден
400 м краул 28 јули Финале Сун Јанг Flag of the People's Republic of China.svg Кина 3:40.14 ОР 1
100 м градно 28 јули Полуфинале Камерон ван дер Бург Flag of South Africa.svg ЈАР 58.83 ОР 1
100 м градно 29 јули Финале Камерон ван дер Бург Flag of South Africa.svg ЈАР 58.46 СР 2
100 м грбно 30 јули Финале Мет Гриверс Flag of the United States.svg САД 52.16 ОР 3
200 м градно 1 август Финале Даниел Ѓурта Flag of Hungary.svg Унгарија 2:07.28 СР 5
200 м грбно 2 август Финале Тајлер Клери Flag of the United States.svg САД 1:53.41 ОР 6
1500 м краул 4 август Финале Сун Јанг Flag of the People's Republic of China.svg Кина 14:31.02 СР 8

Жени[уреди]

Дисциплина Датум Фаза Име Националност Време Рекорд Ден
100 м делфин 28 јули Преелиминации Дана Волмер Flag of the United States.svg САД 56.25 ОР 1
400 м мешано 28 јули Финале Је Шивен Flag of the People's Republic of China.svg Кина 4:28.43 СР 1
4×100 м краул 28 јули Финале Алиша Кутс (53.90)
Кејт Кембел (53.19)
Британи Елмсли (53.41)
Мелани Шлангер (52.65)
Flag of Australia.svg Австралија 3:33.15 ОР 1
100 м грбно 29 јули Преелиминации Емили Сибом Flag of Australia.svg Австралија 58.23 ОР 2
100 м делфин 29 јули Финале Дана Волмер Flag of the United States.svg САД 55.98 СР 2
400 м краул 29 јули Финале Камил Муфат Flag of France.svg Франција 4:01.45 ОР 2
200 м мешано 30 јули Полуфинале Је Шивен Flag of the People's Republic of China.svg Кина 2:08.39 ОР 3
200 м краул 31 јули Финале Алисон Шмит Flag of the United States.svg САД 1:53.61 ОР 4
200 м мешано 31 јули Финале Је Шивен Flag of the People's Republic of China.svg Кина 2:07.57 ОР 4
100 м краул 1 август Полуфинале Раноми Хромовиџојо Flag of the Netherlands.svg Холандија 53.05 ОР 5
200 м делфин 1 август Финале Жиао Лиујанг Flag of the People's Republic of China.svg Кина 2:04.06 ОР 5
200 м градно 1 август Полуфинале Ребека Сони Flag of the United States.svg САД 2:20.00 СР 5
4×100 м краул 1 август Финале Миси Френклин (1:55.96)
Дана Волмер (1:56.02)
Шенон Вриланд (1:56.85)
Алисон Шмит (1:54.09)
Flag of the United States.svg САД 7:42.92 ОР 5
200 м градно 2 август Финале Ребека Сони Flag of the United States.svg САД 2:19.59 СР 6
100 м краул 2 август Финале Раноми Хромовиџојо Flag of the Netherlands.svg Холандија 53.00 ОР 6
200 м грбно 3 август Финале Миси Френклин Flag of the United States.svg САД 2:04.06 СР 7
50 м краул 4 август Финале Раноми Хромовиџојо Flag of the Netherlands.svg Холандија 24.05 ОР 8
4×100 м мешано 4 август Финале Миси Френклин (58.50)
Ребека Сони (1:04.82)
Дана Волмер (55.48)
Алисон Шмит (53.25)
Flag of the United States.svg САД 3:52.05 СР 8
  • Сите светски рекорди (СР) исто така претставуваат и олимписки рекорди (ОР).

Наводи[уреди]

  1. Olympic Sports | Swimming page from the 2012 Olympics website (www.london2012.com); retrieved 2010-12-17.
  2. ЛОИ 2012 - Пливање - Квалификувани пливачи. Објавено од ФИНА на 6 јули, 2012.

Надворешни врски[уреди]