Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ексел центар
Olympic flag.svg

Натпреварите во кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 беа одржани од 28 јули до 7 август, во Ексел центарот. Учествуваа вкупно 260 натпреварувачи (156 мажи и 104 жени). Беа поделени вкупно 15 златни медали, и тоа осум во машка конкуренција и седум во женска конкуренција.[1]

Резултати[уреди]

Машки дисциплини[уреди]

Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг
Дисциплина Злато Сребро Бронза
56 кг
подробно
Северна Кореја Ом Јун Чол
Северна Кореја (PRK)
Кина Ву Џингбиао
Кина (CHN)
Азербејџан Валентин Христов
Азербејџан (AZE)
62 кг
подробно
Северна Кореја Ким Ун Гук
Северна Кореја (PRK)
Колумбија Оскар Фигуероа
Колумбија (COL)
Индонезија Еко Јули Ираван
Индонезија (INA)
69 кг
подробно
Кина Лин Кингфенг
Кина (CHN)
Индонезија Тријатно Тријатно
Индонезија (INA)
Романија Разван Мартин
Романија (ROU)
77 кг
подробно
Кина Ли Ксиаојун
Кина (CHN)
Кина Лу Хаојие
Кина (CHN)
Куба Иван Камбар
Куба (CUB)
85 кг
подробно
Полска Адриан Зиелински
Полска (POL)
Русија Апти Аухадов
Русија (RUS)
Иран Киануш Ростами
Иран (IRI)
94 кг
подробно
Казахстан Илија Илин
Казахстан (KAZ)
Русија Александар Иванов
Русија (RUS)
Молдавија Анатоли Чирику
Молдавија (MDA)
105 кг
подробно
Украина Олексиј Торохитиј
Украина (UKR)
Иран Наваб Насиршалал
Иран (IRI)
Полска Бартоломеј Бонк
Полска (POL)
+105 кг
подробно
Иран Бехдад Салими
Иран (IRI)
Иран Сајад Аноуширавани
Иран (IRI)
Русија Руслан Албегов
Русија (RUS)

Женски дисциплини[уреди]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
48 кг
подробно
Кина Ванг Минџиен
Кина (CHN)
Јапонија Хироми Мијаке
Јапонија (JPN)
Северна Кореја Рианг Чун-Хва
Северна Кореја (PRK)
53 кг
подробно
Казахстан Зулфија Чиншанло
Казахстан (KAZ)
Кинески Тајпеј Шу Шу-чинг
Кинески Тајпеј (TPE)
Молдавија Кристина Иову
Молдавија (MDA)
58 кг
подробно
Кина Ли Ксујинг
Кина (CHN)
Тајланд Пимсири Сиракаев
Тајланд (THA)
Украина Јулија Калина
Украина (UKR)
63 кг
подробно
Казахстан Маја Манеза
Казахстан (KAZ)
Русија Светлана Царукајева
Русија (RUS)
Канада Кристин Гирард
Канада (CAN)
69 кг
подробно
Северна Кореја Рим Јонг Сим
Северна Кореја (PRK)
Романија Роксана Кокош
Романија (ROU)
Белорусија Марина Шерманкова
Белорусија (BLR)
75 кг
подробно
Казахстан Светлана Подобедова
Казахстан (KAZ)
Русија Наталија Заболотнаја
Русија (RUS)
Белорусија Ирина Кулеша
Белорусија (BLR)
+75 кг
подробно
Кина Жу Лулу
Кина (CHN)
Русија Татијана Каширина
Русија (RUS)
Ерменија Хрипсиме Хуршудјан
Ерменија (ARM)

Табела на медали[уреди]

Weightlifting pictogram.svg
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 5 2 0 7
2 Flag of Kazakhstan.svg Казахстан 4 0 0 4
3 Flag of North Korea.svg Северна Кореја 3 0 1 4
4 Flag of Iran.svg Иран 1 2 1 4
5 Flag of Poland.svg Полска 1 0 1 2
Flag of Ukraine.svg Украина 1 0 1 2
7 Flag of Russia.svg Русија 0 5 1 6
8 Flag of Indonesia.svg Индонезија 0 1 1 2
Flag of Romania.svg Романија 0 1 1 2
10 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Кинески Тајпеј 0 1 0 1
Flag of Colombia.svg Колумбија 0 1 0 1
Flag of Japan.svg Јапонија 0 1 0 1
Flag of Thailand.svg Тајланд 0 1 0 1
14 Flag of Belarus.svg Белорусија 0 0 2 2
Flag of Moldova.svg Молдавија 0 0 2 2
16 Flag of Azerbaijan.svg Азербејџан 0 0 1 1
Flag of Canada.svg Канада 0 0 1 1
Flag of Cuba.svg Куба 0 0 1 1
Flag of Armenia.svg Ерменија 0 0 1 1
Вкупно 15 15 15 45

Наводи[уреди]

  1. „Weightlifting“. London 2012 Olympic and Paralympic Games. архивирано од оригиналот на 29 мај 2012. https://archive.is/Tu7H. конс. 31 мај 2011. 

Надворешни врски[уреди]