Нова Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нова Горица
Nova Gorica
—  град и општина  —
Местоположба на Општина Нова Горица
Нова Горица се наоѓа во Словенија
Нова Горица
Местоположба на Нова Горица
Координати: 45°58′ СГШ 13°39′ ИГД / 
Држава  Словенија
Управа
 • Градоначалник Матеј Арчон
Површина
 • Вкупна 309,0 км2
Население (2002)[1]
 • Вкупно 32.763 жит.
Час. појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)
Портал nova-gorica.si

Нова Горица (словенечки: Nova Gorica) е град и општински центар во Словенија со градско население од 21,082 жители и општинско од 31,000 жители.[2] Градот се наоѓа во западна Словенија на границата со Италија. Овој град е нов и бил изграден во 1948 година, после Парискиот мировен договор се основале границите на СФРЈ, кога градот Горица останал надвор од СФРЈ, односно во Италија.[3] Локалното население градот го нарекува само како Горица и тоа име е на регистарските таблички.

Историја[уреди]

Нова Горица е најмладиот голем град во Словенија, изграден во современиот дух од 1948 година, кога парискиот мировен договор воспостави нова граница помеѓу Југославија и Италија.

Збратимени градови[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]