Месопотамски поход

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Месопотамски поход
Дел од Прва светска војна
Mesopotamian campaign 6th Army Siege of Kut.png
Датум 6 ноември 1914 – 14 ноември 1918
Место Ирак (Месопотамија)
Исход британска победа
Територијачни
промени
Поделба на Османлиската империја
Завојувани страни
Британска Империја Британска империја  Отоманска империја
Германско царство Германска империја
Сила
350,000[1]-410,000+[2] 100,000+[се бара извор]
Жртви и загуби
92,000 100,000

Месопотамскиот поход бил поход на Блискиот исток во текот на Првата светска војна меѓу Велика Британија и Османлиската империја.

Војната во Месепотамија следувала истовремено со Синајскиот и палестински поход и Кавкаскиот поход. Целта и интересите на Британија биле да ги заштити рафинериите за нафта и да ги брани своите сојузници во регионите на Персија и Кувајт. Османлиите од друга страна не сакале да започнат нов конфликт.

Во првите британски напади започнале зазомање на Барса. Главната турска армија се наоѓала во преградието на Багдад. По ова следувала германска помош на страната на Османлиите бидејќи бил заплашен и самиот Багдад. Битката кај Ктесифон во 1915 година не донела победник, па британските сили се повлекле кон Кут. Ова повлекување се покажало како голема грешка за британските сили бидејќи самиот град бил изолиран и по доаѓањето на германо-турските војници, градот бил ставен под опсада. Опсадата завршила успешно за Османлиите и оваа битка била една од последните успешни во текот на војната, заедно со операцијата во Галиполи.

По оваа победа следувала британска офанзива која довела до зазимање на Кут и Багдад.

Наводи[уреди]

  1. Erickson 2007, page 154.
  2. A naval history of World War I, Paul G. Halpern, Routledge, 1995, ISBN 1-85728-498-4, page 132.