Малака (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Малака
Malacca Town
Bandar Melaka
بندر ملاك
Штатхујс, Малака

Грб
Прекар(и): Bandar Raya Bersejarah
(македонски: Историски град)
Малака се наоѓа во Малезија
Малака
Местоположба во рамките на Малезија
Координати: 2°11′20″ СГШ 102°23′04″ ИГД / 
Земја  Малезија
Држава Малака
Основан 1502
Доделен статус 2003
Управа
 • Градоначалник Јусоф Бин Јантан
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 8_m²|303 км2]] (114.7 ми2)
Население (2007)[1]
 • Вкупно 455,300 жит.
Час. појас MST (UTC+8)
Портал http://www.mbmb.gov.my/

Малака (малајски: Bandar Melaka) е главен град на малезиската сојузна држава Малака. Градот е дел од листата на светско културно наследство на УНЕСКО од 7 јули 2008.[1]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Search sister project Википатување има туристички водич за Malacca.
Христовата црква, Малака