Литрим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Литрим
Contae Liatroma
Грб на Литрим
Местоположба
center Литрим на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Керик-он-Шанон
Рег. табл.: LM
Површина: 1588 km²
Население (2006) 28.837
Мреж. место: www.leitrimcoco.ie


Литрим (ирски -Contae Liatroma, англиски County Leitrim е округ во провинцијата Конахт во Ирска. Неговото име во превод значи Сив Гребен. Литрим има најкус брег од сите окрузи генерално, односно само 3 km (1.9 miles). Главен град е Керик-он-Шанон (1,868 жители).

Види исто така[уреди]

Слика од пространствата на Литрим
Скалеста мапа