Лаут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
лаут
Contae Lú
Местоположба
center лаут на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Дандалк
Рег. табл.: LH
Површина: 820 km²
Население (2006) 110.894
Мреж. место: www.louthcoco.ie

Лаут (ирски -Contae Lú, англиски -County Louth )е округ во провинцијата Ленстер на источниот брег на Ирска и се граничи со Северна Ирска.

Главен град е Дандалк, кој воедно е и најголем град во провинцијата.

Името на Лаут доаѓа од ирскиот збор Lughbaidh што значи обожување на богот Луг (Lugh) кој бил многу почитува во старите времиња на Ирска.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]