Клод Леви-Строс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клод Леви-Строс
Западен философ
20-ти век
Цело име Клод Леви-Строс
Школа Структурализам
Главни интереси Антропологија
Општество
Лингвистика
Значајни идеи Структурализам
Митографија
Триаголник во готвењето
Bricolage

Клод Леви-Строс (изговор [klod levi stʁos]; роден на 28 ноември 1908 во Брисел - починал на 30 октомври 2009 [1][2][3] во Париз) беше француски антрополог, познат како „татко на модерната антропологија“.

Биографија[уреди]

Клод Леви-Строс, кој има еврејско потекло, пораснал во Париз, на улица во XVI округ наречена според уметникот Никола Пусен, на чие дело тој подоцна се воодушевувал и пишувал за него.[4] Таткото на Леви-Строс исто така бил сликар, а Клод се родил во Брисел токму затоа што татко му имал договор за да работи во тој град.[5]

Наводи[уреди]

  1. Rothstein, Edward. „Claude Lévi-Strauss dies at 100“, „The New York Times“, 3 ноември 2009 (конс. 4 ноември 2009).
  2. Doland, Angela. „Anthropology giant Claude Levi-Strauss dead at 100“, Associated Press, 3 ноември 2009 (конс. 4 ноември 2009).
  3. „Claude Levi-Strauss, Scientist Who Saw Human Doom, Dies at 100“. Bloomberg. 3 ноември 2009. http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601088&sid=aY43vBHLDM6I. конс. 3 ноември 2009. 
  4. Wiseman, p. 6
  5. Разговор со Жан Хозе Маршан