Каван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Каван
Contae an Chabháin
Местоположба
center Каван на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Каван Таун
Рег. табл.: CN
Површина: 1,931 km²
Население (2006) 63.961
Мреж. место: www.cavancoco.ie

Каван (Contae an Chabháin на ирски и County Cavan на англиски ) е округ во Ирска. Каван е еден од трите окрузи сместени во провинцијата Алстер без да бидат дел од Северна Ирска. Округот се граничи со Монаган, Литрим, Лонгфорд, Мит, Вестмит и Ферманаг. Има површина од 1,931 km² (746 mi²) и население од 63,961.

Главен град е градот Каван Таун.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]