Европско првенство во ракомет за жени 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2010 Европско првенство во ракомет за жени
200px
Детали за турнирот
Земји домаќини  Данска
 Норвешка
Датум 7–19 Декември
Тимови 16 (од 1 конфедерација)
Град(ови) (во 5 града домаќини)
Конечни позиции
Шампиони Gold medal blank.svg  Норвешка (5 титула)
Второ место Silver medal blank.svg  Шведска
Трето место Bronze medal blank.svg  Романија
Четврто место  Данска
Статистики за првенството
Одиграни натпревари 47
Постигнати голови 2388  (50.81 по натпревар)
Посетеност 215.752  (4.590 по натпревар)
Најдобар стрелец (и)  Кристина Неагу (РОМ)
(53 голови)
Најдобар играч  Линеа Торстенсон (ШВЕ)

Европското првенство во ракомет за жени ќе се одржи во Данска и Норвешка од 7 до 19 декември. Ова е првото европско првенство организирано во две држави.[1]

Градови[уреди]

Три дански и два норвешки града се избрани како домаќини за европското првенство. За време на прелиминарната рунда домаќини ќе бидат Алборг, Ларвик и Рандерс. Четвртфиналето се одигрува во Лилехамер, додека финалната рунда во Хернинг.[2][3]

Квалификации[уреди]

Квалификувани тимови[уреди]

држава квалификувана како
 Данска 00домаќин
 Норвешка 01домаќин
 Унгарија 1 место во 2 група
 Франција 031 место во 3 група
 Германија 1 место во 4 група
 Шпанија 1 место во 5 група
 Црна Гора 1 место во 6 група
 Русија 2 место во 6 група
 Хрватска 1 место во 7 група
 Романија 1 место во 1 група
 Украина 2 место во 1 група
 Исланд 2 место во 3 група
 Словенија 2 место во 4 група
 Холандија 2 место во 7 група
2 место во 5 група
2 место во 2 група

Наводи[уреди]

  1. „Women's EHF EURO 2010 Qualification Draw“. European Handball Federation. 19 март 2009. http://www.eurohandball.com/article/12194. конс. 23 март 2009. 
  2. „Spillesteder for EM 2010 er klar“ (на Danish). Danish Handball Association. 20 март 2009. http://dhf.dk/composite-3399.htm. конс. 23 март 2009. 
  3. „EM-håndball i Larvik og Lillehammer“ (на Norwegian). TV 2 Sporten. 19 март 2009. http://www.tv2sporten.no/handball/article2634571.ece. конс. 23 март 2009. 

Надворешни врски[уреди]