Донегол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Донегол
Contae Dhún na nGall
Грб на Донегол
Местоположба
center Донегол на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Лилфорт
Рег. табл.: DL
Површина: 4,841 km²
Население (2006) 146.956
Мреж. место: www.donegal.ie
карта на Донегол
националниот парк Гленвиг

Долегол (ирски: Contae Dhún na nGall или Tír Chonaill, англиски County Donegal) е округ сместен во западниот дел на провинцијата Алстер во северозападниот дел на Ирскиот Остров. Овој округ е административен дел на Република Ирска. Главен град е Лилфодт. Округот е најголемиот по површина во Алстер.[1]

Слив Лиг е второ по ред највисоко езеро во Европа

Види исто така[уреди]

Тврдина од железното време во Донегол

Извори[уреди]

  1. (англиски) County 'wiped off crisis HQ maps'. The Belfast Telegraph. 21 April 2010.

Надворешни врски[уреди]