Википедија:Селска чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Don't speak Macedonian? Other languages icon.svg

Visit our Village Pump for foreign languages or see the Macedonian Wikipedia Embassy.

Filing cabinet icon.svg Архиви


Среќна Нова година[уреди]

Здраво на сите, среќна Нова година на сите, со многу среќа, здравје и успеси во новата година, па да стигнеме и до стотката оваа година :) --Ehrlich91 (разговор) 12:40, 1 јануари 2015 (CET)

Среќна Нова година им пожелувам на сите и од мене! Многу здравје, среќа, љубов, само убави работи нека нѝ се случуваат и да го оствариме сето она коешто не успеавме во минатата година. :)--Kiril Simeonovski (разговор) 12:51, 1 јануари 2015 (CET)
Среќна и од мене и повеќе вики-придонеси оваа година--Тиверополник (разговор) 13:02, 1 јануари 2015 (CET)

Happy Public Domain Day![уреди]

Logo Public Domain Day

Feel free to translate this message in your language!

On January 1 we celebrate Public Domain Day as many works of authors who died 70+ years ago now enter the public domain and can be used freely.

Let us be aware: copyright is temporary. It only lasts during the authors lifetime and 70 years afterwards (in most countries). During those years it is limiting Wikipedia and her sister projects in showing works of art, literature, public art and buildings in countries without freedom of panorama, and more in the articles. But now a new batch is freed from copyrights!

An overview of images and texts that are restored or added to the Wikimedia Commons, are collected on: this page.

Many of these files still need a place in articles. You can help!

You can also help by uploading new files of subjects that are freed of copyrights.
You can also help by tagging all requests for deletion pages with the category when the file can be restored, which will be/was deleted.

As I follow the log of restored files this week, more images and texts will follow. If still files or texts are missing in the list, let me know or add them yourselves.

A very happy Public Domain Day! Romaine (разговор) 20:08, 1 јануари 2015 (CET)


 • Some of the freed files:

ВАЖНО: Проверка за активност на администраторите[уреди]

Здраво. Во 2013 г. со консензус од глобалната заедница беше усвоено правило за одземање на „напредните права“ (администраторски, бирократски и тн). Согласно ова правило, стјуардите сега ја проверуваат активноста на сите Викимедиини викија без свое правило за неактивност. Колку што сме запознаени, вашето вики нема формална постапка за одземање на „напредните права“ од неактивните сметки. Поради тоа, за овој проблем ќе се погрижат стјуардите, во склад со договореното за проверка на администраторска активност.

Утврдивме дека следниве корисници ги задоволуваат условите за неактивност (нема уредувања и дејства во дневниците преку 2 години):

 1. Guitardemon666 (администратор)

Овие корисници наскоро ќе добијат известување, во кое ќе им се укаже дека можат да почнат дискусија во заедницата доколку сакаат да си ги задржат правата (сите или некои). Доколку корисниците не се одѕват на ова, тогаш стјуардите ќе им ги одземат напредните права.

Меѓутоа, доколку вие како заедница сакате да направите своја постапка за одземање на права поради неактивност која би ја замениле глобалната, сакате да донесете поинаква одлука за овие неактивни иматели на правата, или пак веќе имате правила кои ги немаме забележано, тогаш би ве замолиле да ги известите стјуардите на Мета за да знаат да не продолжуваат со одземање на правата на вашето вики. Ви благодариме, Rschen7754 07:12, 15 јануари 2015 (CET)

Околу креирање на корисничка страна[уреди]

Имам мал проблем, ја уредував коричничката страна, си додадов табелите што ги сакав и што веќе се создадени, но кога пробав да зодадам моја (нова) не се појавува како и другите, иако со клик на тектот оди кон слика како што би требало да изледа. Јас лично не можам да креирам слики (треба да се одобрат прво?) или има некаков проблем со кодот? Фала однапред. IvoKostovski (разговор) 14:26, 20 јануари 2015 (CET)

Колку што сфатив сакаш да создадеш некоја нова корисничка кутија. Да, доколку ја нема таа кутија која ти ја сакаш, тогаш мораш да ја создадеш, вообичаено во вид на шаблон се создаваат, погледни ги тие што досега си ги употребил. Моментално кои ги имаме, можеш тука да ги погледнеш. Ако наидеш на проблеми, слободно контактирај ме :) --Ehrlich91 (разговор) 19:24, 20 јануари 2015 (CET)

Opštine u Makedoniji[уреди]

Ima li neko od kolega mogućnost da mi pošalje tabelarni prikaz (.xls) osnovnih podataka o opštinama u Makedoniji! Imam ideju da napravim članke o svim opštinama u Makedoniji, ja bi napravio jedan model kojim bi automatski napravio sve članke! Za uzvrat mogu (kad završim) vam poslati sličnu tabelu o Austriji, (kolega će da napravi za Švajcarsku), kao i ostalim zemljama! Na sličan sam način napravio članke o Popisu u Srbiji 2011. u svim opštinama, okruzima... Pozdrav svima, a posebno brestu, Ehrlich91 i Kirilu!--АнТони(разговор) 13:17, 11 февруари 2015 (CET)

Коментар  Здраво Антони. Таква табела треба да се побара од Завод за статистика или евентуално Министерство за локална самоуправа. Ние немаме при рака. Кога ги работевме овдешните статии, се користеа такви податоци и тие се преземаа со бот, но тоа беше одамна. Преостанува да се заложиме да побараме таков табеларен приказ. Благодарам на интересот и ќе се потрудиме! --Б. Јанкулоски (разговор) 12:17, 13 февруари 2015 (CET)

Albanophobia[уреди]

Би сакал да им го свртам вниманието на нашите уредници на статијата Albanophobia на англиската вики. Делот за Македонија е многу јасно неврамнотежен, па дури би се рекло, со агенда. Би било добро некој да се позанимава со ова за да ја исправи таа неправда што е зададена таму. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:21, 13 февруари 2015 (CET)

[Global proposal] m.Википедија.org: (сите) Уредување страници[уреди]

MediaWiki mobile

Hi, this message is to let you know that, on domains like mk.m.wikipedia.org, unregistered users cannot edit. At the Wikimedia Forum, where global configuration changes are normally discussed, a few dozens users propose to restore normal editing permissions on all mobile sites. Please read and comment!

Thanks and sorry for writing in English, Nemo 23:32, 1 март 2015 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2015)[уреди]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 22:14, 2 март 2015 (CET)

Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator page.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Inspire Campaign: Improving diversity, improving content[уреди]

This March, we’re organizing an Inspire Campaign to encourage and support new ideas for improving gender diversity on Wikimedia projects. Less than 20% of Wikimedia contributors are women, and many important topics are still missing in our content. We invite all Wikimedians to participate. If you have an idea that could help address this problem, please get involved today! The campaign runs until March 31.

All proposals are welcome - research projects, technical solutions, community organizing and outreach initiatives, or something completely new! Funding is available from the Wikimedia Foundation for projects that need financial support. Constructive, positive feedback on ideas is appreciated, and collaboration is encouraged - your skills and experience may help bring someone else’s project to life. Join us at the Inspire Campaign and help this project better represent the world’s knowledge!

(Sorry for the English - please translate this message!) MediaWiki message delivery (разговор) 21:01, 4 март 2015 (CET)