Википедија:Селска чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Can't speak Macedonian? Other languages icon.svg

Visit our Village Pump for foreign languages or see the Macedonian Wikipedia Embassy.

Filing cabinet icon.svg Архиви


„Споделено знаење“[уреди]

Уважени уредници,

Би сакал да ве известам дека работната група составена од учесници којашто досега беа попречени во своето дејствување од сегашната поставеност на македонскиот огранок на Викимедија ја основаше и правно регистрираше организацијата „Споделено знаење“. Ќе се присетите од погоре дека заедницата мнозиски изгласа да ѝ биде одземен статусот на сегашната „Викимедија Mакедонија“ и да ѝ се додели на споменатата група и нејзината новооснована организација.

„Споделено знаење“ има поднесено барање за добивање на името „Викимедија Македонија“ (и на анг. Wikimedia Macedonia). Покрај ова, „Споделено знаење“ е при крај со изготвувањето на годишна програма и набргу ќе поднесе барање за годишен грант. Организацијата веќе почна со приредување на проектот за фотоконкурс „Вики ја сака природата“ (меѓународно наречен Wiki Loves Earth) по пример на минатиот конкурс „Вики го сака културното наследство“, кој доживеа голем успех.

Ви благодарам на вниманието

--Б. Јанкулоски (разговор) 15:16, 6 април 2014 (CEST)

Јапонски идол[уреди]

Ве молиме проверете граматиката на мојот напис „Јапонски идол“ (Извинете ако има многу грешки.) --Moscow Connection (разговор) 11:21, 29 април 2014 (CEST)

Media Viewer[уреди]

Greetings, my apologies for writing in English.

I wanted to let you know that Media Viewer will be released to this wiki in the coming weeks. Media Viewer allows readers of Wikimedia projects to have an enhanced view of files without having to visit the file page, but with more detail than a thumbnail. You can try Media Viewer out now by turning it on in your Beta Features. If you do not enjoy Media Viewer or if it interferes with your work after it is turned on you will be able to disable Media Viewer as well in your preferences. I invite you to share what you think about Media Viewer and how it can be made better in the future.

Thank you for your time. - Keegan (WMF) 23:29, 23 мај 2014 (CEST)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Преименување на категорија[уреди]

Ќе има повеќе смисла ако категоријата Родови односи се вика Полови односи, имајќи го во предвид фактот што така повеќе луѓе ге разберат за што се работи.

Нема никаква потреба за тоа, а дополнително двата термини означуваат различни работи. --Ehrlich91 (разговор) 17:33, 12 јуни 2014 (CEST)

Media Viewer is now live on this wiki[уреди]

Media Viewer lets you see images in larger size

Greetings— and sorry for writing in English, please translate if it will help your community,

The Wikimedia Foundation's Multimedia team is happy to announce that Media Viewer was just released on this site today.

Media Viewer displays images in larger size when you click on their thumbnails, to provide a better viewing experience. Users can now view images faster and more clearly, without having to jump to separate pages — and its user interface is more intuitive, offering easy access to full-resolution images and information, with links to the file repository for editing. The tool has been tested extensively across all Wikimedia wikis over the past six months as a Beta Feature and has been released to the largest Wikipedias, all language Wikisources, and the English Wikivoyage already.

If you do not like this feature, you can easily turn it off by clicking on "Disable Media Viewer" at the bottom of the screen, pulling up the information panel (or in your your preferences) whether you have an account or not. Learn more in this Media Viewer Help page.

Please let us know if you have any questions or comments about Media Viewer. You are invited to share your feedback in this discussion on MediaWiki.org in any language, to help improve this feature. You are also welcome to take this quick survey in English, en français, o español.

We hope you enjoy Media Viewer. Many thanks to all the community members who helped make it possible. - Fabrice Florin (WMF) (talk) 23:54, 19 јуни 2014 (CEST)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Пренасочување[уреди]

Страната Сексизам се пренасочува кон Хетеросексизам. Овие две нешта се многу различни и Сексизам би требало да има своја страна - која не можам да ја направам поради погрешното пренасочување. —Претходниот непотпишан коментар е додаден од Bridenh (разговорпридонеси) 26 јуни 2014, 14:06

Средено! --M4r51n (разговор) 14:53, 26 јуни 2014 (CEST)


 • Сметам дека “мачоизам“ би требало да се пренасочи кон Машизмо бидејќи некои луѓе го употребуваат овој збор и можно е да не дојдат до дефиницијата поради различниот правопис.

Преместување[уреди]

Машки шовинизам го преместив во шовинизам, но незнам како да ја избришам и редиректирам страницата.(Briden (разговор) 20:14, 26 јули 2014 (CEST))