Википедија:Селска чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Don't speak Macedonian? Other languages icon.svg

Visit our Village Pump for foreign languages or see the Macedonian Wikipedia Embassy.

Filing cabinet icon.svg Архиви


Среќна Нова година[уреди | уреди извор]

Здраво на сите, среќна Нова година на сите, со многу среќа, здравје и успеси во новата година, па да стигнеме и до стотката оваа година :) --Ehrlich91 (разговор) 12:40, 1 јануари 2015 (CET)

Среќна Нова година им пожелувам на сите и од мене! Многу здравје, среќа, љубов, само убави работи нека нѝ се случуваат и да го оствариме сето она коешто не успеавме во минатата година. :)--Kiril Simeonovski (разговор) 12:51, 1 јануари 2015 (CET)
Среќна и од мене и повеќе вики-придонеси оваа година--Тиверополник (разговор) 13:02, 1 јануари 2015 (CET)

Happy Public Domain Day![уреди | уреди извор]

Logo Public Domain Day

Feel free to translate this message in your language!

On January 1 we celebrate Public Domain Day as many works of authors who died 70+ years ago now enter the public domain and can be used freely.

Let us be aware: copyright is temporary. It only lasts during the authors lifetime and 70 years afterwards (in most countries). During those years it is limiting Wikipedia and her sister projects in showing works of art, literature, public art and buildings in countries without freedom of panorama, and more in the articles. But now a new batch is freed from copyrights!

An overview of images and texts that are restored or added to the Wikimedia Commons, are collected on: this page.

Many of these files still need a place in articles. You can help!

You can also help by uploading new files of subjects that are freed of copyrights.
You can also help by tagging all requests for deletion pages with the category when the file can be restored, which will be/was deleted.

As I follow the log of restored files this week, more images and texts will follow. If still files or texts are missing in the list, let me know or add them yourselves.

A very happy Public Domain Day! Romaine (разговор) 20:08, 1 јануари 2015 (CET)


 • Some of the freed files:

ВАЖНО: Проверка за активност на администраторите[уреди | уреди извор]

Здраво. Во 2013 г. со консензус од глобалната заедница беше усвоено правило за одземање на „напредните права“ (администраторски, бирократски и тн). Согласно ова правило, стјуардите сега ја проверуваат активноста на сите Викимедиини викија без свое правило за неактивност. Колку што сме запознаени, вашето вики нема формална постапка за одземање на „напредните права“ од неактивните сметки. Поради тоа, за овој проблем ќе се погрижат стјуардите, во склад со договореното за проверка на администраторска активност.

Утврдивме дека следниве корисници ги задоволуваат условите за неактивност (нема уредувања и дејства во дневниците преку 2 години):

 1. Guitardemon666 (администратор)

Овие корисници наскоро ќе добијат известување, во кое ќе им се укаже дека можат да почнат дискусија во заедницата доколку сакаат да си ги задржат правата (сите или некои). Доколку корисниците не се одѕват на ова, тогаш стјуардите ќе им ги одземат напредните права.

Меѓутоа, доколку вие како заедница сакате да направите своја постапка за одземање на права поради неактивност која би ја замениле глобалната, сакате да донесете поинаква одлука за овие неактивни иматели на правата, или пак веќе имате правила кои ги немаме забележано, тогаш би ве замолиле да ги известите стјуардите на Мета за да знаат да не продолжуваат со одземање на правата на вашето вики. Ви благодариме, Rschen7754 07:12, 15 јануари 2015 (CET)

Околу креирање на корисничка страна[уреди | уреди извор]

Имам мал проблем, ја уредував коричничката страна, си додадов табелите што ги сакав и што веќе се создадени, но кога пробав да зодадам моја (нова) не се појавува како и другите, иако со клик на тектот оди кон слика како што би требало да изледа. Јас лично не можам да креирам слики (треба да се одобрат прво?) или има некаков проблем со кодот? Фала однапред. IvoKostovski (разговор) 14:26, 20 јануари 2015 (CET)

Колку што сфатив сакаш да создадеш некоја нова корисничка кутија. Да, доколку ја нема таа кутија која ти ја сакаш, тогаш мораш да ја создадеш, вообичаено во вид на шаблон се создаваат, погледни ги тие што досега си ги употребил. Моментално кои ги имаме, можеш тука да ги погледнеш. Ако наидеш на проблеми, слободно контактирај ме :) --Ehrlich91 (разговор) 19:24, 20 јануари 2015 (CET)

Opštine u Makedoniji[уреди | уреди извор]

Ima li neko od kolega mogućnost da mi pošalje tabelarni prikaz (.xls) osnovnih podataka o opštinama u Makedoniji! Imam ideju da napravim članke o svim opštinama u Makedoniji, ja bi napravio jedan model kojim bi automatski napravio sve članke! Za uzvrat mogu (kad završim) vam poslati sličnu tabelu o Austriji, (kolega će da napravi za Švajcarsku), kao i ostalim zemljama! Na sličan sam način napravio članke o Popisu u Srbiji 2011. u svim opštinama, okruzima... Pozdrav svima, a posebno brestu, Ehrlich91 i Kirilu!--АнТони(разговор) 13:17, 11 февруари 2015 (CET)

Коментар  Здраво Антони. Таква табела треба да се побара од Завод за статистика или евентуално Министерство за локална самоуправа. Ние немаме при рака. Кога ги работевме овдешните статии, се користеа такви податоци и тие се преземаа со бот, но тоа беше одамна. Преостанува да се заложиме да побараме таков табеларен приказ. Благодарам на интересот и ќе се потрудиме! --Б. Јанкулоски (разговор) 12:17, 13 февруари 2015 (CET)

Albanophobia[уреди | уреди извор]

Би сакал да им го свртам вниманието на нашите уредници на статијата Albanophobia на англиската вики. Делот за Македонија е многу јасно неврамнотежен, па дури би се рекло, со агенда. Би било добро некој да се позанимава со ова за да ја исправи таа неправда што е зададена таму. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:21, 13 февруари 2015 (CET)

[Global proposal] m.Википедија.org: (сите) Уредување страници[уреди | уреди извор]

MediaWiki mobile

Hi, this message is to let you know that, on domains like mk.m.wikipedia.org, unregistered users cannot edit. At the Wikimedia Forum, where global configuration changes are normally discussed, a few dozens users propose to restore normal editing permissions on all mobile sites. Please read and comment!

Thanks and sorry for writing in English, Nemo 23:32, 1 март 2015 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2015)[уреди | уреди извор]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 22:14, 2 март 2015 (CET)

Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator page.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Inspire Campaign: Improving diversity, improving content[уреди | уреди извор]

This March, we’re organizing an Inspire Campaign to encourage and support new ideas for improving gender diversity on Wikimedia projects. Less than 20% of Wikimedia contributors are women, and many important topics are still missing in our content. We invite all Wikimedians to participate. If you have an idea that could help address this problem, please get involved today! The campaign runs until March 31.

All proposals are welcome - research projects, technical solutions, community organizing and outreach initiatives, or something completely new! Funding is available from the Wikimedia Foundation for projects that need financial support. Constructive, positive feedback on ideas is appreciated, and collaboration is encouraged - your skills and experience may help bring someone else’s project to life. Join us at the Inspire Campaign and help this project better represent the world’s knowledge!

(Sorry for the English - please translate this message!) MediaWiki message delivery (разговор) 21:01, 4 март 2015 (CET)

Feedback request: VisualEditor's special character inserter[уреди | уреди извор]

I apologize for writing in English. Please translate this message so that all of your editors can read it. Thank you!

Hi everybody, my name is Erica, and I am a Community Liaison at the Wikimedia Foundation. I'm writing to you because the Editing team at WMF wants to know what you think about VisualEditor and its new Специјален знак tool. This change will affect all users on about 50 Wikipedias, including your Wikipedia. Many editors at these Wikipedias need a special character tool to be able to write articles correctly, which is why we are asking you now.

The new special character inserter tool is available in VisualEditor now. Admins at your wiki can change the contents by following the directions at mediawiki.org.

Screenshot from VisualEditor that shows the special character inserter
New design for the special character inserter. The red arrow points to the button for the tool, which is marked with Ω (omega).

To test the Специјален знак tool, please:

 1. Opt-in to VisualEditor by going to Special:Preferences#mw-prefsection-betafeatures and choosing "ВизуеленУредник". Save your preferences.
 2. Edit any article or your user page in VisualEditor by clicking on the new "Уреди" tab at the top of the page. See the mw:Help:VisualEditor/User guide for information on how to use VisualEditor.
 3. Please post your comments and the language(s) that you tested at the feedback thread on Mediawiki.org. The developers would like to know what you think about this new design. It is important that they hear from as many editors as possible. You may leave your comments in any language.

When the special character tool has been refined a little more based on your thoughts, we will offer VisualEditor by default to all editors at this wiki. If you want to help prepare, please read the advice on mediawiki.org.

Thank you, Elitre (WMF) (talk) 19:33, 12 март 2015 (CET)

SUL finalization update[уреди | уреди извор]

Hi all,apologies for writing in English, please read this page for important information and an update involving SUL finalization, scheduled to take place in one month. Thanks. Keegan (WMF) (talk) 20:45, 13 март 2015 (CET)

VisualEditor coming to this wiki[уреди | уреди извор]

VisualEditor-logo.svg

Hello again. Please excuse the English. I would be grateful if you can translate this message!

VisualEditor is coming to all editors at this Wikipedia on Monday, March 30th. ВизуеленУредник is software that allows people to edit articles without needing to learn wikitext code (like typing [[ to start a link). You don't have to wait until the deployment to test it; you can test ВизуеленУредник right now. To turn it on, select "Beta" in your preferences. Choose "ВизуеленУредник" and click save.

Now, when you press the "Уреди" button to edit an article, you will get the new VisualEditor software. To use the wikitext editor, you can press "Уреди извор". (After the deployment, everyone will automatically have the option to use either VisualEditor or the current wikitext editor.) For more information about how to use VisualEditor, see mw:Help:VisualEditor/User guide.

More information about preparing for VisualEditor is posted here.

 • It's easier to add templates if you've added TemplateData instructions to them.
 • Please help translate the pages about VisualEditor here and on MediaWiki.org, and its user interface. See VisualEditor TranslationCentral for general information. To translate the user guide, go to the MediaWiki.org page, and select "Преведете ја страницава". Your language should be available from the drop-down menu on the right. Once you've done this, you'll see the document in English side by side with any translation work already done in your language. You can add new translations or change old translations. To translate the user interface, you need to create an account at translatewiki.net. Contact me personally if you need help with that.
 • We need your help to improve the software! Please let us know if you find any problems. You can report issues in Phabricator, the new bug tracking system or on the central feedback page on MediaWiki.org. If you notice major issues affecting your project, please leave a note on my talk page. If it's an emergency (like an unexpected bug causing widespread problems), reach out to James Forrester, the Product Manager, at jforrester@wikimedia.org or on IRC in the #mediawiki-visualeditor channel.


Thank you, and happy editing! --Elitre (WMF) (talk) 20:38, 19 март 2015 (CET)

Пренасочувања[уреди | уреди извор]

Здраво на сите, сакам да отпочнеме дискусија со можност и за гласање, за конечно да заземеме став во врска со непотребните илјадници пренасочувања направени преку ботот на Брест и конечно да можеме да продолжиме како асална енциклопедија, ослободена од овие непотребни пресочувања, кои во бројка негде се движат околу 750.000 (барем како што јас знам). Пред два месеци еден украински корисник (Base) во дискусија на Селската чешма за странски јазици имаше дискусија (повеќе информации имате тука) и предложи да се нафати со неговиот бот да ги избрише сите овие пренасочувања и затоа сега барам вакво мислење од сите уредници и корисници на Википедија, да заземеме став и некому (може и на Украинецов) да му дадеме овластувања да ги избрише сите овие пренасочувања. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:21, 26 март 2015 (CET)

Јас сметам дека треба да се избришат тие пренасочувања и тоа одамна е бил мој став. --Brainmachine (разговор) 08:35, 27 март 2015 (CET)
Јас исто сметам дека треба да се избришат сите пренасочувања на википедијата бидејќи само непотребно стојат и на некој начин се спам --Инокентиј (разговор) 09:14, 27 март 2015 (CET)

Content Translation - Beta feature will be available on 31 March 2015[уреди | уреди извор]

Hello, Content Translation will be enabled as a beta-feature in the Macedonian Wikipedia on 31 March, 2015. This is in preparation of the Wikimedia CEE Spring editing event. It is currently available on http://en.wikipedia.beta.wmflabs.org/wiki/Special:ContentTranslation for testing translations into Macedonian. You need to create a new account for this wiki as it is currently not covered by the central authentication system. Once logged in please enable the beta-feature to see the tool. You can translate from any article in the available source languages. Please let us know your comments and feedback through the Content Translation talk page or Phabricator. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you.--Runab WMF (разговор) 10:10, 30 март 2015 (CEST)

VisualEditor now active here[уреди | уреди извор]

Click this icon while in VisualEditor for a link to the User Guide.

Hello again (and again, apologies for using English on this page. Please do translate my message, if you can!).

As some of you have noticed, this Wikipedia now has ВизуеленУредник (VisualEditor or "VE") enabled for all users. There are now two tabs for editing: "Уреди" and "Уреди извор". Click "Уреди" to use VisualEditor. Click "Уреди извор" to edit using wikitext markup.

All edits using VisualEditor will be tagged with "Tag:ВизуеленУредник" in recent changes, watchlists, and page histories. To access the User Guide for VisualEditor, click on the "(?)" icon in VisualEditor's toolbar. If you wish to disable VisualEditor, this can be done under "Editing" in your preferences.

Please report any software "bugs" or errors you find at MediaWiki’s VisualEditor Feedback page. Translations for the user interface and its help guide are still needed: you can learn how to support your community with this and other tasks at this instructions page. Please contact me if you need further help though. Happy editing, User:Elitre (WMF) (talk) 17:09, 30 март 2015 (CEST)