Арнсберг (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арнсберг
NRW rbarnsberg.png
Карта на North Rhine-Westphalia со админ. округ Арнсберг
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Окружен центар Арнсберг
Површина 8.002,34 km²
Население 3.802.427 (2002)
Густина 475 /km²
Служб. страница www.bra.nrw.de

Арнсберг е еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на југоистокот на покраината. Тој ја покрива ридовите на Зауерланд, како и источниот дел на Рур.

Округот е создаден во 1815 како поделба на пруската покраина Вестфалија.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Енепе-Рур
 2. Хохзауерланд
 3. Меркишер Крајс
 4. Олпе
 5. Зиген-Витгенштајн
 6. Зоест
 7. Уна
 1. Бохум
 2. Дортмунд
 3. Хаген
 4. Хам
 5. Херне

Надворешни врски[уреди]