Арнсберг (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арнсберг
—  Административен округ  —
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Арнсберг
Земја Германија
Сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија
Админ. центар Арнсберг
Површина
 • Вкупна 8.002,34 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 3.551.553 жит.
Портал www.bra.nrw.de

Арнсберг е еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на југоистокот на покраината. Тој ја покрива ридовите на Зауерланд, како и источниот дел на Рур.

Округот е создаден во 1815 како поделба на пруската покраина Вестфалија.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Енепе-Рур
 2. Хохзауерланд
 3. Меркишер Крајс
 4. Олпе
 5. Зиген-Витгенштајн
 6. Зоест
 7. Уна
 1. Бохум
 2. Дортмунд
 3. Хаген
 4. Хам
 5. Херне

Надворешни врски[уреди]

 1. „Населеност на местата“. „Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија“. 6 Септември 2014. http://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/bevoelkerungszahlen_zensus/index.html.  (германски)