Келн (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Келн
Regierungsbezirk Köln
—  Административен округ  —
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Келн
Земја Германија
Сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија
Админ. центар Келн
Површина
 • Вкупна 7.364,71 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 4.333.015 жит.
Портал bezreg-koeln.nrw.de

Келн е еден од петте административни окрузи во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија. Тој се наоѓа на југозападот на покраината и ги покрива ридовите на Ајфел, како и Бергишес Ланд.

Тој бил создаден во 1815, кога Прусија ја реорганизирала својата внатрешна администрација. Во 1972 бил придодаден округот Ахен .

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Ахен
 2. Дирен
 3. Ојскирхен
 4. Хајнсберг
 5. Обербергишер Крајс
 6. Рајн-Ерфт-Крајс
 7. Рајн-Зиг
 8. Рајниш-Бергишер Крајс
 1. Ахен
 2. Бон
 3. Келн
 4. Леверкузен

Надворешни врски[уреди]


 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 6 септември 2014. http://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/bevoelkerungszahlen_zensus/index.html.  (германски)