Диселдорф (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Диселдорф
North rhine w duesseldorf no text.png
Карта на North Rhine-Westphalia со админ. округ Диселдорф
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Окружен центар Диселдорф
Површина 5.289,81 km²
Население 5.217.129 (31 декември 2006)
Густина 986 /km²
Служб. страница bezreg-duesseldorf.nrw.de

Диселдорф е еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на северозападот на државата. Го опфаќа западниот дел на Рур, како и Niederrheinische Tiefebene, областа Долна Рајна. Тој е најмногу населен од сите германски административни подрачја од овој вид. Тој е единствена област во Германија, каде традиционален дијалект е долнофранконскиот, повеќе отколку долногермански или горногермански.

Тој е создаден при поделбата на Рајнската покраина, кога Прусија ја реформирала својата внатрешна администрација во 1815. Во 1822 Клеве беше припоен кон округот Диселдорф.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Клеве (Kleve)
 2. Метман
 3. Нојс
 4. Фирзен
 5. Везел
 1. Дујсбург
 2. Диселдорф
 3. Есен
 4. Крефелд
 5. Менхенгладбах
 6. Милхајм
 7. Оберхаузен
 8. Ремшајд
 9. Золинген
 10. Вупертал

Надворешни врски[уреди]