World Cyber Games

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земји-учеснички на WCG

World Cyber Games (WCG) претставуваат меѓународен настан во електронски спортови. Организатор на игрите е корејската организација International Cyber Marketing со поддршка од страна на Samsung и од 2006 од Microsoft. Официјалното мото на WCG е "Beyond the Game" или "Подлабоко од играта" што е исто така и насловот на документарецот кој се фокусира на легендарното ривалство на WCG

World Cyber Games за прв пат се договорени во 2000 година со првиот фестивал да биде одржан во 2001. фестивалот е под влијание на Олимписките игри со постоење на Олимписко село за натпреварувачите и почнувајќи од 2004 различни градови се домаќини на настанот секоја година.

WCG е најголемиот гејминг фестивал кој се слави еднаш годишно. Повеќе од милион посетители присуствуваат на настанот секоја година. фестивалот ги обединува гејмерите од целиот свет и им овозможува на играчите да уживаат и да ја почитуваат гејминг околината. Секоја земја учесничка одржува прелиминарни натпревари за да ги одбери играчите кои ќе ги претставваат во дисциплините.

Историја на WCG[уреди | уреди извор]

Настан Датум Вкупна награда Град домаќин Учесници Држави Одиграни игри
WCG Challenge 7-15 октомври, 2000 $200,000 Јонгин, Јужна Кореја 174 17

Quake III Arena

FIFA 2000

Age of Empires II

StarCraft: Brood War

Counter-Strike

WCG 2001 5–9 декември, 2001 $300,000 Сеул, Јужна Кореја 430 37

Quake III Arena

FIFA 2001

Age of Empires II

StarCraft: Brood War

Unreal Tournament

Counter-Strike

WCG 2002 October 28 – 3 ноември, 2002 $300,000 Дежон, Јужна Кореја 462 45

Quake III Arena

2002 FIFA World Cup

Age of Empires II

StarCraft: Brood War

Unreal Tournament

Counter-Strike

WCG 2003 12–18 октомври, 2003 $350,000 Сеул, Јужна Кореја 562 55

Warcraft III

FIFA 2003

Age of Mythology

StarCraft: Brood War

Unreal Tournament 2003

Counter-Strike

Halo

WCG 2004 6–10 октомври, 2004 $400,000 Сан Франциско, Калифорнија, САД 642 63

Counter-Strike: Condition Zero

FIFA Football 2004

Need for Speed: Underground

StarCraft: Brood War

Unreal Tournament 2004

Warcraft III: The Frozen Throne

Halo

Project Gotham Racing 2

WCG 2005 16–20 ноември, 2005 $435,000 Сингапур 679 67

Counter-Strike: Source

FIFA Football 2005

Need for Speed: Underground 2

StarCraft: Brood War

Warcraft III: The Frozen Throne

Warhammer 40,000: Dawn of War

Dead or Alive Ultimate

Halo 2

WCG 2006 18–22 октомври, 2006 $462,000 Монца, Италија 700 70

Counter-Strike 1.6

FIFA 06

Need for Speed: Most Wanted

StarCraft: Brood War

Warcraft III: The Frozen Throne

Warhammer 40,000: Winter Assault

Dead or Alive 4

Project Gotham Racing 3

Quake 4

WCG 2007 3–7 октомври, 2007 $448,000 Сиетл, Вашингтон, САД 700 75

Warcraft III: The Frozen Throne (1v1) – (PC)

Counter-Strike 1.6 (5v5) – (PC)

StarCraft: Brood War (1v1) – (PC)

FIFA 07 (1v1) – (PC)

Carom3D (1v1) – (PC)

Need for Speed: Carbon (1v1) – (PC)

Command & Conquer 3: Tiberium Wars (1v1) – (PC)

Age of Empires III: The Warchiefs (1v1) – (PC)

Tony Hawk's Project 8 (1v1) – (Xbox 360)

Gears of War (4v4) – (Xbox 360)

Dead or Alive 4 (1v1) – (Xbox 360)

Project Gotham Racing 3 (1v1) – (Xbox 360)

WCG 2008 5–9 ноември, 2008 $470,000 Келн, Германија 800 78

Counter-Strike 1.6 (5v5) – (PC)

StarCraft: Brood War (1v1) – (PC)

Warcraft III: The Frozen Throne (1v1) – (PC)

FIFA 08 (1v1) – (PC)

Need for Speed: ProStreet (1v1) – (PC)

Command & Conquer 3: Kane's Wrath (1v1) – (PC)

Age of Empires III: The Asian Dynasties (1v1) – (PC)

Red Stone (2v2) – (PC)

Carom3D (1v1) – (PC)

Asphalt 4 (1v1) – (Mobile)

Project Gotham Racing 4 (1v1) – (Xbox 360)

Guitar Hero 3 (1v1) – (Xbox 360)

Halo 3 (4v4) – (Xbox 360)

Virtua Fighter 5 (1v1) – (Xbox 360)

WCG 2009 11–15 ноември, 2009 $500,000[1] Ченгду, Кина 600 65

StarCraft: Brood War (1v1) – (PC)

Warcraft III: The Frozen Throne (1v1) – (PC)

Counter-Strike 1.6 (5v5) – (PC)

FIFA 09 (1v1) – (PC)

TrackMania Nations Forever (1v1) – (PC)

Red Stone (4v4) – (PC)

Carom3D (1v1) – (PC)

Virtua Fighter 5 (1v1) – (Xbox 360)

Guitar Hero: World Tour (1v1) – (Xbox 360)

Wise Star 2 (1v1) – (Mobile)

Asphalt 4 (1v1) – (Mobile)

Dungeon & Fighter – (PC) (Promo Game)

WCG 2010 30 септември - 3 октомври, 2010 TBD Лос Анџелес, Калифорнија, САД TBD TBD

Warcraft III: The Frozen Throne

Starcraft: Brood War

FIFA 10

Counter-Strike 1.6

Trackmania

Carom 3D

Guitar Hero 5

Tekken 6

Forza Motorsport 3

Lost Saga

League of Legends

Настан Датум Вкупна награда Град домаќин Учесници Држави Одиграни игри

Наводи[уреди | уреди извор]