Samsung

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самсунг лого

Самсунг групацијата е мултинационална компанија со седиште во Самсунг Таун, близу Сеул во Јужна Кореја. Групацијата се состои од поголем број на ограноци со заедничко име под брендот Самсунг. Најпознатиот огранок е Самсунг Електроникс, еден од најголемите произведувачи на електроника во светот.[1][2].

Официјален сајт на Самсунг


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Technology - Samsung beats HP to pole position“. Ft.com. http://www.ft.com/cms/s/2/c48d477a-0c3b-11df-8b81-00144feabdc0.html. посет. 12 јули 2011. г. 
  2. Economist.com Succession at Samsung – Crowning success. проверено 12 јули 2011.