The Sweet

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sweet
Sweet - 2015
Биографски податоци
ПотеклоUnited Kingdom
Период на активност1968–1982
1985–Present
ИздавачиRCA, Capitol, Polydor
Членови
Andy Scott
Steve Priest
Brian Connolly
Mick Tucker
Поранешни членови
See: Sweet members section

The Sweet (се чита: Свит) е британска рок група фрмирана 1968 година, популарна во 1970-тите