Прејди на содржината

Tekken 5: Dark Resurrection (видеоигра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ТЕКЕН 5: ДАРК РЕЗУРЕКШН
Tekken 5: Dark Resurrection (鉄拳5 DARK RESURRECTION)

Изработувач(и) Namco
Издавач(и) Namco
Режисер(и) Кацухиро Харада
Продуцент(и) Кацухиро Харада
Серијал Tekken
Подлоги Аркадна, PlayStation Portable, PlayStation 3
Датум на издавање Аркадна вер.
декември, 2005 г.
PlayStation Portable вер.
ЈП: 6 јули 2006 г.
СА 25 јули 2006 г.
ЕУ 15 септември 2006 г.
Жанр(ови) Боречка
Режим(и) Едноиграчка игра, Повеќеиграчка игра

Текен 5: Дарк Резурекшн (鉄拳5 DARK RESURRECTION) е борбена игра и самостојна надградба на играта PlayStation 2 Tekken 5. Аркадната верзија беше објавена во Јапонија во декември 2005 година и подоцна во светот во февруари 2006 година, додека верзијата PSP беше објавена како домашна верзија на серијата Tekken подоцна што година во јули 2006 година. Играта беше издадена и како игра за преземање на PlayStation 3 преку онлајн услугата PlayStation Network во Јапонија во 2006 година и остатокот од светот во 2007 година. Продолжението, Tekken 6 беше објавено во 2007 година.

Заплет[уреди | уреди извор]

Како ажурирање, прикажана е истата приказна како Tekken 5, со додавање на три нови ликови. Емили де Рошфорт се обидува да ја уништи Мишима Заибацу и да стави крај на финансиските проблеми на нејзиниот татко. Сергеј Драгунов е член на Спецназ кому му е наредено да го фати Џин Казама. Конечно Армор Кинг II, помладиот брат на оригиналниот Армор Кинг кој бара одмазда на Крег Мардук за смртта на неговиот брат.

Разлики од претходните верзии[уреди | уреди извор]

Заедно со многуте дополнувања на PlayStation 2 верзијата на Tekken 5, Arcade Battle е надградена со додавање на уште дванаесет титули за рангирање и отстранување на еден: Conqueror. Tekken Lord повеќе не е највисокиот ранг како што беше во Tekken 5. Dark Lord е едно рангирање над Tekken Lord и највисокото рангирање е Divine Fist.

Divine Fist се постигнува само со успешно завршување на сите лигашки натпревари, турнири за опстанок и турнири за рангирање во режимот Tekken Dojo. Можноста се нуди откако ќе се понуди шанса за промоција некаде во Heaven Dojo, шестата етапа во режимот Tekken Dojo. Очигледно се нуди само кога играчот е рангиран како Темен Господар. Во европската верзија на PSP, сегашниот лик на играчот ќе биде промовиран од Dark Lord во Божествена тупаница, откако ќе ги завршат сите доџо-а, вклучувајќи ги и предизвиците, а потоа повторно ќе го освојат ранг-турнирот Heaven Dojo.

Друг додаток на Arcade Battle е тоа што сега ја следи статистиката на играчот. Секој лик има чиста листа штом ќе започне да ја игра Аркадна битка. Додека избира лик, вчитува натпревар и се бори со противникот, играчот може да го види нивниот псевдоним, рангирањето, од кој регион потекнуваат, нивните победи, порази и процентот.

Dark Resurrection исто така ја ребалансираше играта од оригиналната верзија на PlayStation 2. Додадоа нови потези за одредени ликови, заедно со други потези кои се чинеше дека беа надминати во претходната верзија беа ребалансирани. Другите промени вклучуваа комплетирање потези кои изгледаа нецелосни во претходната верзија и промена на брзината на одредени напади.

Dark Resurrection исто така обезбеди повеќе алатки за играчите да ги приспособат своите ликови. Стандардните бои за повеќето од ликовите беа различни од оригиналната верзија на играта, и покрај тоа што ликовите беа прикажани во повеќето FMV и уметнички дела на верзијата PSP во нивните оригинални бои. На пример, црвената доџо-униформа на Пол стана бела, кафеавото крзно на Кума стана бело што го прави да изгледа како поларна мечка, а Џинпачи Мишима сега изгледаше покриен со пламен. Ниту една од овие промени не беше апсолутна, бидејќи играчот можеше да ги приспособи ликовите назад во нивните оригинални бои, со исклучок на Џинпачи, кој не може да се репродуцира во верзијата на PSP.

Темното воскресение вклучува и неколку нови фази. Некои од новите фази се всушност модифицирани верзии на оригиналите, кои содржеле различни текстури, детали и ремиксирани верзии на оригиналната музика. На пример, запалениот храм на оригиналната игра сега изгледаше како нормален храм на дневна светлина, а црквата на оригиналот се појави како снежен замок.

Пристаништа[уреди | уреди извор]

PSP верзија[уреди | уреди извор]

Верзијата на PSP работи со полни 60 FPS за време на натпреварите (иако се враќа на околу 30 кадри/с за кинематика пред и по борба). Играта има споделување игра, што значи дека е потребна само една копија од играта за да се игра преку ад хок. Играта работи на верзијата 2.6 на фирмверот за северноамериканската верзија, а европската верзија бара верзија 2.71.

Другите режими вклучуваат Tekken Dojo, каде што играчите можат да се борат со духовите на другите играчи кои можат да се прикачат и преземаат на интернет. Тие исто така можат да преземаат официјални пакети со духови од аркади ширум светот. Во режимот Gold Rush, играчот се бори за готовина во играта. Нови верзии на Tekken Bowl и Command Attack; Вклучени се и бонус игри од Tekken Tag Tournament и Tekken 4.

Поради недостатокот на испакнатост на PSP d-pad, Namco произведе специјален додаток d-pad што се наоѓа на врвот на d-pad на PSP што доаѓа со раните изданија на јапонската и азиската верзија на играта, како и претходно нарачана копии од американската верзија. Европската верзија не го вклучуваше овој додаток.

Верзијата на PSP ги отфрла оригиналните фази и музиката присутни во аркадната верзија (освен за фазата Final Battle 2 и нејзината соодветна тема) и ги содржи само новите варијации и музика додадени во ажурирањето на Dark Resurrection. Сепак, ги содржи сите уникатни фази од аркадната игра. Имаше и исечени верзии на завршните филмови за сите ликови од Tekken 5.

Tekken: Dark Resurrection се најде на петтото место на листата на најпродавани игри за јули-август за 2006 година. Од 26 јули 2009 година, играта е продадена во над 2,2 милиони копии.

PS3 верзија[уреди | уреди извор]

Иако Tekken: Dark Resurrection имаше позитивни критики и продажба, тоа разочара многу од хардкор играчите на Tekken што играта не беше достапна на домашната конзола на PlayStation, како што беа сите претходни рати. Бидејќи рачните уреди не можат да се преземат на исто конкурентно ниво како домашната конзола, Namco Bandai објави дека играта ќе биде пренесена на PlayStation 3. Играта го задржа нумеричкиот наслов на верзијата Arcade, за разлика од верзијата PSP. Оваа верзија ги има и Текен 5 и Текен 5: Темно воскресение и музика присутни. Сепак, едната фаза што беше присутна од Tekken 5 во Tekken: Dark Resurrection за PSP (Final Battle 2) всушност отсуствува во оваа верзија. БГМ „Центарот на гравитација“ на Вселенската колонија исто така отсуствува и на негово место е присутна оригиналната песна „Orbital Move“.

Tekken 5: Dark Resurrection за прв пат беше достапна на јапонската PlayStation Store на 12 декември 2006 година. Со 16 долари, ја направи Dark Resurrection најскапата игра достапна за преземање. Северноамериканската верзија беше достапна на 1 март 2007 година, за 19,99 долари, додека европската верзија беше објавена на 23 март 2007 година, заедно со лансирањето на PAL за 6,99 GBP/9,99 евра. Достапно е и во продавницата за PlayStation во Сингапур за 24,99 S$ (1 US$ = приближно 1,55 S$).

Додека верзијата на PSP е визуелно намалена верзија на верзијата Arcade, верзијата PS3 ги задржува своите оригинални графички перформанси, работи со 60 фрејмови во секунда,[1] и поддржува целосна резолуција од 1080p HD. Играта ги има истите режими како и Аркадната верзија, вклучително и Ghost Battle и Gallery, додека Џинпачи Мишима може да се игра за прв пат. Сепак, првично, за разлика од неговиот пандан на PSP, на верзијата на PlayStation 3 и недостасуваа неколку дополнителни режими на игра од Tekken 5 (PS2) и Tekken: Dark Resurrection (PSP), вклучително и Story и Bonus.

На 25 јуни 2007 година, Namco објави ажурирање со наслов Tekken 5: Dark Resurrection Online.[2] Ажурирањето вклучуваше режим на Online Versus, како и онлајн рангирање, што го означува првиот официјален Tekken што може да се игра онлајн. Додаден е и режим на вежбање и преживување заедно со гореспоменатите карактеристики. Ажурирањето беше објавено на јапонската продавница на 1 август 2007 година[3] и на продавницата во Северна Америка на 30 август 2007 година.[4] Ажурирањето за Европа беше објавено на 8 ноември 2007 година. Во статијата за GamePro насловена како 24-те најголеми игри на PlayStation 3 откриени, Tekken 5: Dark Resurrection Online беше рангирана на 12-то место. Во написот се вели: „Tekken 5: Dark Resurrection Online е врвот издание на борецот на Namco - тоа е дефинитивната верзија на класичниот борец достапна како ефтино преземање PSN. Масивниот список на карактери од 30+ содржи мешавина од стари ликови (Еди Гордо, Маршал Ло) и нови (Сергеј Драгунов, Лили). 1080 - Графиките со овозможено изгледаат остри, но онаму каде што Tekken 5: Dark Resurrection навистина сјае е неговиот нов режим на Интернет, кој се одликува со елегантен интерфејс за склопување и голема заедница на активни играчи.

Ликови[уреди | уреди извор]

Како ажурирање на Tekken 5, Dark Resurrection се карактеризира со враќање на сите 32 ликови од таа игра што може да се играат, а се додаваат три нови. Сите тие не треба да се отклучуваат. Еди Гордо, замена на палетата на Кристи Монтеиро во оригиналниот Tekken 5, доби свој слот за карактер и шаблон за прилагодување. Додека тој сè уште не може да се игра во аркадата и пристаништето PSP, PS3 верзијата на играта го прави Џинпачи Мишима во лик што може да се игра за прв пат во серијата. До него може да се пристапи со бришење на Arcade Mode еднаш.

Нови ликови[уреди | уреди извор]

  • Армор Кинг II: Поранешниот тренер на кралот II кој мистериозно се појавува откако се мислеше дека е убиен од Крег Мардук, но во подоцнежните игри се откри дека е неговиот помлад брат, Оклопниот Кинг II, кој бара одмазда против Мардук за убиството на неговиот постар брат.
  • Лили Де Рошфорт: Тинејџерка од Монегаска која вежба Улична борба која учествува на турнирот за да ја собори Мишима Заибацу за да може да стави крај на финансиските проблеми на нејзиниот татко. Нејзиното целосно име е „Емили Де Рошфорт“.
  • Сергеј Драгунов: Припадник на рускиот Спетназ кој вежба самбо, кој е испратен да го фати носителот на ѓаволот ген, Џин Казама.

Стари ликови[уреди | уреди извор]

Прием[уреди | уреди извор]

Критички одговор на Tekken: Dark Resurrection е генерално многу позитивен. GamesRadar тврди дека е единствената најдобра преносна борбена игра досега.

Верзијата за PlayStation 3 исто така беше добро прифатена. Критичарите ја пофалија ажурираната графика и можноста да се игра онлајн, но го критикуваа недостатокот на режими што ги има верзијата на PSP и заостануваат додека се игра онлајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gamezone Архивирано на 28 мај 2007 г.
  2. Tekken online
  3. ONLINE « SDTEKKEN.COM - Tekken News Resource!
  4. THE WAIT IS OVER… « SDTEKKEN.COM - Tekken News Resource!