Прејди на содржината

T-80

Од Википедија — слободната енциклопедија
T-80

Т-80 е главен борбен тенк (MBT) [1] дизајниран и произведен во Советскиот Сојуз . Т-80 е подобрен Т-64, а вклучува и одлики од подоцнежниот Т-72 . Кога почнал да се употребува во 1976 година, тој бил вториот по популарност тенк во светот кој бил опремен со мотор со гасна турбина според шведскиот Strv 103 и првиот што го користел како примарен погонски мотор. Т-80У последен пат бил произведен во фабрика во Омск, Русија, додека Т-80УД и дополнително развиениот Т-84 продолжиле да се произведуваат во Украина . Т-80 и неговите варијанти се во употреба во Белорусија, Кипар, Египет, Казахстан, Пакистан, Русија, Јужна Кореја и Украина. Главниот дизајнер на Т-80 беше советскиот инженер Николај Попов .[2]

Украинската варијанта на дизел мотор Т-80УД продолжи да се произведува во Украина . Т-80 и неговите варијанти се во употреба во Белорусија, Кипар, Египет, Казахстан, [3] Пакистан, Русија, Јужна Кореја, Украина и Узбекистан . Украина понатаму го разви Т-80УД како Т-84 .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Soviet T-80 (1976)“. 18 August 2016.
  2. „Умер создатель "летающего танка". Lenta. 2008-02-06. Архивирано од изворникот на 2008-02-29. Посетено на 2008-02-28.
  3. Kolekcja Czołgi Świata.