Т-72

Од Википедија — слободната енциклопедија
T-72
T-72
T-72 во музејот Борден во Канада
ТипГлавен борбен тенк
Потекло СССР
Употребна историја
Во служба1973–денес
Производна историја
КонструкторKartsev-Venediktov
Конструирано1967–1973
ПроизводителUralvagonzavod
Цена (по единица)$1–2 милиони (во 2009)
Год. на производство1971–present
Произведени25,000+
Тех. особености (T-72A)
Тежина41.5 тони
Должина9.53 метри (со оружје напред)
Ширина3.59 метри
Висина2.23
Екипаж3

ПогонV-12 дизел
582 kw
Моќност/тежина18.8 hp/t
Амортизацијаторзова шипка
Возна висина0.49 метри
Горивоносивост1.200 литри
Работен
дострел
460 км-700 км
Брзина60 км/ч

T-72 е Советски главен борбен тенк кој почнал да се произведува во 1970 г.

Потекло[уреди | уреди извор]

Т-64 веројатно имал најнапреден тенковски дизајн во цел свет, но раните проблеми со енџинот 5TDF, тркалата и неточностите на главното оружје го предизвика Советското раководство да бара нискотехнолошка алтернатива со слични перформанси, особено по високите трошоци и трудоинтезивниот производен процес на T-64 стана очигледен. Тенкот беше премногу скап за да се овозможи на сите советски тенковски армии, а камоли на сојузниците од Варшавскиот пакт. Еден "економичен" тенк со стариот дизајн V-46 powerplant беше развиван од 1967 г. во фабриката Uralvagonzavod сместена во Нижни Тагил. Главниот инженер Леонид Карцев првично го создал "Објектот 172", но прототипот, означен како "Објект 172М" беше рефиниран и завршен од страна на Валери Венедиктов. Теренските испитувања 1971-1973 г. и по усвојувањето во Чељабинската фабрика за тенкови, веднаш престана производството на Т-55 и Т-62 за да се модернизираат со новиот Т-72 тенк. Барем некои технички документации на Т-72 беа предадени на ЦИА од страна на Полскиот полковник Рисард Куклински.

T-72 споменик во неговото продукционо место, Нижни Тагил.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]