Surviving Mars

Од Википедија — слободната енциклопедија
Surviving Mars
Изработувач(и) Haemimont Games
Издавач(и) Paradox Interactive
Подлоги Windows
OS X
Линукс
Плејстејшн 4
Xbox One
Датум на издавање 15 март 2018 г.
Жанр(ови) симулација, стратегија
Режим(и) самостојна

Surviving Mars (македонски: Преживување на Марс) — стратешка видео игра од жанрот симулација изработена од компанијата Haemimont Games, а издадена од Paradox Interactive. Таа треба да излезе за оперативните системи Windows, OS X, Линукс, Плејстејшн 4 и Xbox One на 15 март 2018 година.[1][2] Играчот има улога на надгледувач кој треба да ја колонизира планетата Марс и да се погрижи за преживување на колонистите.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Парадокс објавува „хардкор" стратегиска игра за Марс“. Plunkett, Luke (англиски). Kotaku. 14 мај 2017. Посетено на 7 март 2018.
  2. „„Преживување на Марс" доби нов трејлер и датум на издавање“. Shubert, Nathan (англиски). CGMagazine. 1 февруари 2018. Посетено на 7 март 2018.
  3. „„Парадокс Интерактив" најави нова вселенска симулација - „Преживување на Марс". Osborn, Alex (англиски). IGN. 12 мај 2017. Посетено на 7 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]