Sinplus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sinplus
Биографски податоци
ПотеклоЛосон, Швајцарија
ЖанровиАлтернативен рок, пост панк, new wave
ИздавачиI&G Productions
Членови
Иван Броџини
Габриел Броџини

Sinplus е швајцарско рок дуо создадено од браќата Броџини.

Тие ја претставувале Швајцарија на Евровизија 2012 во Баку, Азербајџан со песната "Unbreakable" (Нераскинлива) победувајќи на Швајцарскиот Евросонг на 10 декември 2011. На Евровизија завршиле без пласман во финалето (11-ти во првата полуфинална вечер). Песната била објавена на 1 октомври 2011 година. Песната влегла во швајцарскиот Singles Chart во број 34. Песната е вклучена во нивниот деби албум "Дезинформација".

Двајца браќа, и музичари, и двајцата со природен талент за текстописци. Тие почнале да свират музика на рана возраст.Страста на Иван била гитарата. Габриел свирел на клавијатура и тапани, но ја открил неговата страст за пеење. На возраст од тринаесет, како браќа веќе свиреле во сопствените бендови и вежбале со нивниот татко.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Нивен прв сингл насловен "Без идентитет" (Without identity) стигнал до топ-листите.Нивни други песни се "Get Control", "Happy and Free", "All of matter of image", "Shoot" - која била една од националните химни на Светското првенство во хокеј во 2009.

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Disinformation
 • Потточка во списокот
  • Unbreakable
  • Roll the dice
  • Turn on the lights
  • Get off
  • Do you wanna dance
  • There's fire
  • The only one
  • Whatever I've missed it's gone
  • Disinformation
  • You got a nomination
  • Scared

Надворешни врски[уреди | уреди извор]