Preply

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Preply
Oснована Брајтон, Масачусетс (2012 (2012))
Основач(и) Сергеј Лукјанов, Кирил Бигај, Дмитро Волошин
Седиште Брајтон, САД
Дејност Образовни услуги
Услуги Менторирање
Вработени 50 (2017)
Портал preply.com

Preply или Приплај е меѓународно претпријатие за обука и едукација со седиште во Брајтон, Масачусетс, што нуди можност за поврзување на ментори со ученици, независно дали локално (лично) или на дистанца (преку Скајп). Платформата преку која се спроведува поврзувањето – preply.com – користи алгоритам за класификација и препорачување на посоодветни тутори.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

На инаутуративната IDCEE конференција за интернет технологии и иновации, Приплај е прогласена за една од најнадежните стартап компании во Украина.[2] Веднаш потоа, стартапот e повлечен од инкубаторот Истлабс, па по почетна инвестиција од $175.000,[3] ја лансира интернет-страницата preply.com во ноември 2012.[4] Основана од Сергеј Лукјанов, Дмитро Волошин и Кирил Бигај – нејзиниот моментен директор[5] – компанијата првично ги освојува украинскиот, рускиот, белорускиот и казахстанскиот пазар, пред да се прошири на полскиот[3] и да добие уште еден грант од $120.000 преку берлинската подружница на TechStars.[6] На почетокот од 2016 година, влегува и на бразилскиот пазар.[7] Откако добива уште еден грант во вредност од 1,3 милиони долари во јуни 2016, Приплај објавува план да се прошири и на уште три пазари: Велика Британија, Германија и Шпанија.[1]

Услуги[уреди | уреди извор]

Според една статија од февруари 2017 година, на preply.com се регистрирани над 47.000 ментори, кои нудат помош за 40 различни предмети, 27 од кои се исто толку светски јазици.[8] До јули 2017 година, според интерните статистики на самата компанија, речиси 100.000 ученици успешно нашле ментор користејќи ја платформата.[9] Се проценува дека менторите одржуваат околу 30.000 часа месечно за цена што варира меѓу $2 (минимум) и $100.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Lomas, Natasha (7 јуни 2016). „Preply pulls in $1.3M to expand its tutoring marketplace in Europe“ (на англиски). TechCrunch. https://techcrunch.com/2016/06/07/preply-pulls-in-1-3m-to-expand-its-tutoring-marketplace-in-europe/. 
  2. „Большие надежды. ТОП-30 стартапов украинского интернета“ (на украински). 19 октомври 2012. https://focus.ua/lifestyle/247826/. 
  3. 3,0 3,1 „Ukrainian online tutoring platform Preply enters Polish market“. Ukraine Digital News. 2 февруари 2015. http://www.uadn.net/2015/02/02/online-tutoring-platform-preply-enters-polish-market/. 
  4. Pashkovskaya, Elena (18 април 2013). „Connecting language tutors and students via Skype“ (на англиски). Kyiv Post. https://www.kyivpost.com/article/guide/people/connecting-language-tutors-and-students-via-skype-323454.html. 
  5. „Preply.com“. CrunchBase. https://www.crunchbase.com/organization/findguru-me#/entity. 
  6. Яровая, Майя (9 февруари 2017). „Украинский стартап Preply попал в TechStars, получил $120 000 инвестиций и уезжает в Берлин“ (на украински). Ain. https://ain.ua/2015/07/09/ukrainskij-startap-preply-popal-v-techstars-poluchil-120-000-investicij-i-uezzhaet-v-berlin. 
  7. Krasnikov, Denys (28 јануари 2016). „Ukrainian online tutoring platform enters Brazilian market“ (на англиски). Kyiv Post. https://www.kyivpost.com/article/content/ukraines-it-edge/ukrainian-online-tutoring-platform-enters-brazilian-market-406838.html. 
  8. 8,0 8,1 „Preply, plateforme d'amélioration continue pour le tutorat et les études en ligne, arrive en France“ (на француски). EuropaWire. 9 февруари 2017. http://news.europawire.eu/88000-preply-plateforme-damelioration-continue-pour-le-tutorat-et-les-etudes-en-ligne-arrive-en-france/eu-press-release/2017/02/09/. 
  9. „Preply.com“. https://preply.com/. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]