Skype

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логото на Skype

Skype (се чита Скајп) е софтверска алатка, што им овозможува на корисниците да разговараат преку Интернет. Јавувањата во мрежата на Skype сервисот се бесплатни, додека кај телефонските јавувања се плаќа одредена сума. Skype исто така поддржува инстант-разговарање, трансфер на дадотеки и видео разговори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]