Payday 2

Од Википедија — слободната енциклопедија

Payday 2 е акциона видео игра во прво лице, направена од компанијата Оверкил Софтвер и издадена од компанијата „505 Игри“. Играта е продолжение на играта Payday: The Heist, објавена во 2011 година. Таа беше објавена на 13 август 2013 за Microsoft Windows, PlayStation 3 и Xbox 360. Подобрена верзија на играта, со поднаслов Crimewave Издание, беше објавена и за PlayStation 4 и Xbox Еден во јуни 2015 година (на 12 јуни во Велика Британија и Европа и на 16 јуни во Северна Америка).[1]

Две години по случувањата во претходната игра, нова банда доаѓа во Вашингтон, D.C. област во која тие ограбуваат банки. Играчот ја презема контролата на еден од шеснаесете членови од бандата и самиот вооружен напад, со најмногу две ПИ играчи, како и четири играчи во кооперативна игра, или некоја комбинација на претходните.Мисиите вклучуваат ограбување банки, продавници за накит, и оклопни возила, производство и дистрибуција на наркотични средства, крадење на прототипови,крадење на уметности и артефакти, местење на изборите и кадрирање корумпирани политичари, борби со сопернички банди, влегување во платени основи, и ФБИ установи, спроведување на заштита на ракети, и криумчарење на оружје и јадрени оружја. Играта се разликува од претходните од страна што на играчот му овозможува многу повеќе прилагодување на играчот и многу повеќе мисии.

На придружната веб-серија е произведена за промовирање на игра.[2] игра беше профитабилна од пред-нарачки сам[3] и доби позитивни критики. Payday 2: Crimewave Издание кое нуди подобрена графика, нови содржини и сите претходни DLCs, беше објавен на 12 јуни 2015 година за PlayStation 4 и Xbox.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Payday 2 Brings More Cops-Versus-Robbers Shooting to Xbox One and PS4“. gamespot.com. 2014-06-12. Посетено на 2014-06-13. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. Gauntlett, Adam (2013-06-06). „Payday 2 Live Action Web Series Cracks Its First Vault“. Архивирано од изворникот на 2019-07-17. Посетено на 2014-08-28. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  3. Mudgal, Kartik (8 August 2013). „Gamechup Payday 2 profitable before launch“. gamechup.com. Архивирано од изворникот на 2017-07-03. Посетено на 12 August 2013. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  4. „PAYDAY 2: Crimewave Edition brings the ultimate heist experience on June 21st“. Архивирано од изворникот на 2017-08-03. Посетено на 2015-05-10. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MC-PC“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MC-PS3“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MC-X360“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „GR-PC“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „GR-PS3“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „GR-X360“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „CVG - review“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „euroG-review“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „GI - review“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Gradar - review“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „ign review“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „joystiq - review“ определена во <references> не се користи во претходен текст..