Paris quadrifolia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илустрација од 1885 година [1]
Цвеќе

Paris quadrifolia е вид на цветни растенија од фамилијата Melanthiaceae. Се јавува во умерени и ладни области низ Евроазија, од Шпанија до Јакутија и од Исланд до Монголија.[2] Претпочита варовнички почви и живее на влажни и засенчени места, особено стари шуми и брегови на потоци.

P. quadrifolia е во опаѓање во Европа поради губење на живеалиште.[3] Во Исланд, на пример, е на црвената листа.[4]

Карактеристики[уреди | уреди извор]

P. quadrifolia е повеќегодишно тревно растение кое е од 25 до 40 см висок. Може да има 3 – 8 лисја, но обично има четири лисја наредени како спротивставени парови. Цветовите се незабележливи.[3][5]

Растението цвета во месеците јуни и јули.[6] Има осамен цвет со четири тесни зеленикави филиформни (нишки) ливчиња, четири зелени ливчиња сепали, осум златно жолти стомаци и кружен виолетово до црвен јајник. Цветот се носи над еден кривина од четири лисја.

Секое растение произведува најмногу една бобинка слична на боровинка, која е отровна, како и другите растителни ткива.[7] Труењата се ретки бидејќи осамената бобинка на растението има одбивен вкус што го отежнува погрешното сметање за боровинка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prof.
  2. "Paris quadrifolia". World Checklist of Selected Plant Families (WCSP). Royal Botanic Gardens, Kew.
  3. 3,0 3,1 Paris quadrifolia. Plants of the World Online. Посетено на 21 October 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „POWO 539724-1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. „Red List for Vascular Plants“. Icelandic Institute Of Natural History. Посетено на 21 October 2019.
  5. Paris quadrifolia, Flora of China – преку eFloras.org, Ботаничка градина на Мисури, Сент Луис и Хербариуми на Харвард, Кемриџ Invalid |mode=CS1 (help)
  6. Altervista Flora Italiana, Uva di volpe Paris quadrifolia L.
  7. Jacquemyn, Hans; Brys, Rein; Hutchings, Michael J. (July 2008), „Biological Flora of the British Isles: Paris quadrifolia L.“, Journal of Ecology, 96 (4): 833–844, doi:10.1111/j.1365-2745.2008.01397.x