Четирилисно гавранско око

Од Википедија — слободната енциклопедија
Четирилисно гавранско око
Примерок во Франција
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Монокотиледони
Ред: Лилјаноцветни
Семејство: Чемерики
Род: Гавранско око
Вид: Четирилисно гавранско око
Научен назив
Paris quadrifolia
L.
Синоними[1]
  • Paris pentafolia P.Renault
  • Paris trifolia P.Renault
  • Paris quadrifolia var. angustiovata D.Z.Ma & H.L.Liu
Илустрација од 1885 г.

Четирилисно гавранско око или четирилистен Петров крст (науч. Paris quadrifolia) — вид на цветни растенија од фамилијата Melanthiaceae. Се јавува во умерени и ладни области низ Евроазија, од Шпанија до Јакутија и од Исланд до Монголија.[1] Претпочита варовнички почви и живее на влажни и засенчени места, особено стари шуми и брегови на потоци.

Ова растение е во опаѓање во Европа поради губење на живеалиште.[2] Во Исланд, на пример, е на црвениот список.[3]

Одлики[уреди | уреди извор]

Четирилисното гавранско око е повеќегодишно тревно растение кое е од 25 до 40 см висок. Може да има 3 – 8 лисја, но обично има четири лисја наредени како спротивставени парови. Цветовите се незабележливи.[2]

Растението цвета во месеците јуни и јули.[4] Има осамен цвет со четири тесни зеленикави филиформни (нишки) ливчиња, четири зелени ливчиња сепали, осум златно жолти стомаци и кружен виолетово до црвен јајник. Цветот се носи над еден кривина од четири лисја.

Секое растение произведува најмногу една бобинка слична на боровинка, која е отровна, како и другите растителни ткива.[5] Труењата се ретки бидејќи осамената бобинка на растението има одбивен вкус што го отежнува погрешното сметање за боровинка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Paris quadrifolia. Светски контролен список на избрани растителни семејства (WCSP). Кралски ботанички градини во Кју. Invalid |mode=CS1 (help) (англиски)
  2. 2,0 2,1 Paris quadrifolia. Plants of the World Online. Посетено на 21 октомври 2019.
  3. „Red List for Vascular Plants“. Icelandic Institute Of Natural History. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 21 October 2019.
  4. Altervista Flora Italiana, Uva di volpe Paris quadrifolia L.
  5. Jacquemyn, Hans; Brys, Rein; Hutchings, Michael J. (July 2008), „Biological Flora of the British Isles: Paris quadrifolia L.“, Journal of Ecology, 96 (4): 833–844, doi:10.1111/j.1365-2745.2008.01397.x