O-Zone

Од Википедија — слободната енциклопедија
O-Zone
ПотеклоКишинев, Молдавија
Жанр(ови)Поп, Евроденс, Електроника
Години на активност1998–2005, 2017, 2020
Продукциска куќа/ќиCat Music, Ultra Records, Avex Trax, Time Records
ЧленовиДан Балан
Арсение Тодираш
Раду Сирбу
Поранешни членовиПетру Јелиховски

O-Zone (О-Зон) е молдавско евроденс трио кое било активно од 1998 до 2005 година и го сочинувале Дан Балан, Раду Сирбу и Арсение Тодираш.[1] Групата се здобила со глобална популарност со нивната песна „ Драгостеа Дин Теј“ и нивниот следен албум „ ДискО-зон“. Групата повторно се соединила во 2017 година за два концерти во Кишинев и Букурешт .

Историја[уреди | уреди извор]

1998–2001: Создавање и рани години[уреди | уреди извор]

О-зон првпат се создал како дуо на Дан Балан и Петру Јелиховски во 1998 година.[2] Тие го издале својот прв албум, Дар, Унде Ешти ...“, во 1999 година. Сепак, Јелиховски немал намера да направи музичка кариера, па се разделил од Балан. Незастрашен, Балан одржал отворени аудиции за нови членови на групата. Во една таква аудиција, тој се сретнал со Арсение "Арсениум" Тодираш, кој на крајот го придобил во текот на почетокот скептичен Балан, со неговата верзија на Елвис Присли, „Love Me Tender“. Балан и Арсениум би продолжиле како дуо сè додека Балан не добил повик од Раду Сирбу, кој сакал шанса за аудиција во групата. И покрај тоа што Сирбу ги пропуштил првичните аудиции, Балан се согласил и по успешната аудиција, Сирбу се приклучил на О-зон, со што официјално ја направило групата трио.

2002–2004: Подем до успех[уреди | уреди извор]

Во 2002 година, О-зон се преселил од Молдавија во Букурешт, Романија, со надеж дека ќе добие поголемо признание. Таму, групата станала инстант хит бенд со нивната привлечна песна „Деспре Тине“ („За тебе“), која ја држела највисоката позиција на романската топ 100 табела, три недели во февруари 2003 година. Нивниот втор хит, кој им привлекло светско внимание, било „ Драгостеа Дин Теј“, преведен приближно како „Љубов од линденските дрвјата“. Брзо станала популарна во Романија, каде исто така било на врвот на романските синглови за четири недели во септември 2003 година, но и исчезнала популарноста до крајот на 2003 година.[3] Но, песната се здобила со популарност во Италија кога малку познатото дуо Хаидучии објавило препев на „Драгостеа дин теј“, која се нашла на врвот на италијанските поп-топ листи. Арсение Тодираш подоцна рекол дека во тоа време, иако тоа не било нелегално, корицата на групата се чувствувала како предавство затоа што Хаидучи не побарал дозвола да направи препев. Како и да е, успехот на насловната страница доведе до љубопитност за оригиналниот уметник и довело до „Тајм Рекордс“, италијанска издавачка куќа, нудејќи им на О-зон едногодишен договор. Наскоро по објавувањето на песната во Италија, таа била објавена и во разни други земји во Европа под Полидор рекордс и станала инстант хит.

„Драгостеа Дин Теј“ била на врвот на сингловите графикони во скоро десетина европски земји во 2004 година. Таа достигна на првите 10 места во многу други земји, вклучително и во Велика Британија, каде стигнала до третата позиција на табелата за синглови.[4] Повторното издание на „Деспре Тине“ во 2004 година од истиот албум имала сличен успех низ цела Европа.

За разлика од нивниот повеќе-платински статус во Европа, О-зона никогаш не влегла во сингловата табела на Билборд Хот 100 во Соединетите Држави, иако достигнала 14-та позиција на табелата Hot Dance Airplay.[5] Виралното видео Нума Нума Танц помогнало да се зголеми свеста за „Драгостеа дин теј“ во Соединетите држави,[6] но, додека песната добила умерена до голема емитуваност, повеќето жители на Соединетите Држави ја знаеле едноставно како „Нума нума песна“ и никогаш не го знаеле името на првичната песна или групата што ја извела. „Драгостеа дин теи“ била земена во песната „Live Your Life“ од T.I. и Ријана, која била на врвот на Билборд Хот 100 кон крајот на 2008 година.[7]

2005 година: разделување на О-Зон[уреди | уреди извор]

На 13 јануари 2005 година, сè уште се многу популарни, членовите на О-зоната најавиле распуштање,[2] наведувајќи ги личните причини.[8] Нивниот последен европски концерт бил одржан на музичкиот фестивал Златен стаг во 2005 година во Романија.[9]

Исто така во 2005 година, јапонската музичка етикета Avex Trax се здобила со права за дистрибуција за музика O-Zonе во Јапонија, а албумот DiscO-Zone го издале во август 2005 година во таа земја.[5] Албумот, во кој се наоѓала песната „Драгостеа дин теј“, станала неизмерно успешна во Јапонија. На врвот на топ листите на албумот Орикон, достигнала над 800.000 продажби само во 2005 година и станала дванаесеттиот најпопуларен албум од 2005 година,[10] делумно затоа што албумот бил повторно издаден од Авекс Тракс. ДискО-зон завршила со траење на повеќе од една година на табелата за неделни албуми во Орикон[11] и продала повеќе од еден милион примероци.

2017: Враќање[уреди | уреди извор]

Дан Балан, Раду Сирбу и Арсение Тодираш на 5 мај 2017 година објавиле дека О-зон ќе се пресоздаде за два концерта. О-зоната повторно се обединила за Зуиа Еуропеи, на 9 мај 2017 година. Еден од концертите бил одржан во Кишинев, Молдавија, а другиот бил направен истиот ден во Букурешт, Романија.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „O-zone, a successful band“. artline.ro. ноември 2008. Посетено на 4 април 2020.
 2. 2,0 2,1 „Radu si Arsenie de la O-Zone vor ca trupa sa se reuneasca“ (романски). Посетено на 4 април 2020.
 3. „Romania/Moldova: O-Zone Breathes Fresh Air Into European Pop Music Scene - Radio Free Europe / Radio Liberty“. Radio Free Europe. Посетено на 4 април 2020.
 4. "Dragostea din tei" by O-Zone, in various singles charts“. Acharts.us. Посетено на 4 април 2020.
 5. 5,0 5,1 „O-Zone Japanese Official Website“ (јапонски). Avex Marketing. Посетено на 4 април 2020.
 6. „Internet Fame Is Cruel Mistress for a Dancer of the Numa Numa“. The New York Times. Посетено на 4 април 2020.
 7. „T.I. feat. Rihanna's Live Your Life sample of O-Zone's Dragostea Din Tei“. WhoSampled. Посетено на 4 април 2020.
 8. „Cultural Roundup“. SETimes. Посетено на 4 април 2020.
 9. „O-Zone's Last Concert During "The Golden Deer" Festival Was A Huge Success We will miss ozone and open up a place in our heart for them“. Spotlightning News. Архивирано од изворникот на 8 јануари 2011. Посетено на 4 април 2020.
 10. „2005年 年間アルバムチャート-ORICON STYLE ミュージック (2005 Japanese End of Year Chart)“ (јапонски). Oricon. Посетено на 4 април 2020.
 11. „O-ZONEのCD・DVDリリース情報、O-ZONEのプロフィールならオリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 4 април 2020.
 12. Marica, Irina (8 мај 2017). „Famous Moldovan pop band reunites after 12 years for Europe Day concert in Bucharest“. Romania Insider (англиски). Посетено на 4 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]