Дан Балан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дан Балан
Dan Bălan
Основни податоци
Родено имеДан Михаи Балан
Dan Mihai Bălan
Познат(а) и какоCrazy Loop
Роден(а)6 февруари 1979
СССР Кишинев, Молдавска ССР
Жанр(ови)Поп
Занимање/њаПејач, продуцент и текстописец
Мрежно местоДан Балан - официјално мрежно место

Дан Балан (романски: Dan Bălan; Кишинев Молдавска ССР, 22 јуни 1979) е молдавски пејач, текстописец и продуцент. Негови родители се Михаи Балан и Људмила Балан (водителка). Дан Балан е најпознат по тоа што беше заедно во групата O-Zone со Арсение Тодираш и Раду Сирбу кои во 2004 го имаа најголемиот европски хит „Dragostea din tei“.

Кариера[уреди | уреди извор]

O-Zone[уреди | уреди извор]

Групата е основана од Дан Балан во 1998 со Петру Желиховски. Тие го издале нивниот прв албум: Но, каде си сега? (Dar, unde eşti|Dar unde esti?) во 1999. Потоа Петру се откажал, а Дан Баланбил решен да не се откаже од проектот и направил аудиција каде што го запознал Арсение Тодираш. Дан Балан се одлучил да го прими Арсениј откако Арсениј ја исполнил Love me tender од Елвис Присли. По некој ден бил одбран и Раду Сирбу. Во 2001 се префрлиле во Романија каде потпишале за Cat Music. Нивниот хит Despre Tine бил на првото место на ТОП 100 Романија. пеејќи на романски јазик го издале синглот Dragostea din tei (Љубов под липите) од албумот DiskO-Zone. Притоа синглот бил на прво место во Британија и на првите места во цела Европа во 2004.

Crazy Loop[уреди | уреди извор]

Во 2006 Балан пеел од измислен лик Crazy Loop. Со тој псевдоним имал неколку песни: Mm-ma-ma и Joanna Shut Up!

Chica Bomb[уреди | уреди извор]

Во 2010 била промовирана песната Chica Bomb негов прв сингл под неговото вистинско име со американката Кати Ди Кико. Песната станува инстант хит во Европа.

Justify Sex[уреди | уреди извор]

Промовирана на 31 јули во Москва на Europe Plus Live festival 2010.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

година наслов позиција на листа Албум
GR TR RUS AUT GER DK UK AUS
2010 "Chica Bomb"
1
1
1
64
37
36
44
100
TBA
"Justify Sex"
-
5
1
-
-
-
-
-
"Лепестками слёз" ("Lepestkami slyoz") (со Вера Брежњева)
-
-
1
-
-
-
-
-
2011 "Freedom"
-
-
3
-
-
-
-
-

Надворешни врски[уреди | уреди извор]