Nintendo Entertainment System

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинтендо ентертејнмент систем
Nintendo zabavni sistem
ПроизводителНинтендо
ГенерацијаТрета генерација

Нинтендо ентертејнмент систем (скратено NES или Нинтендо) е осмобитна играчка конзола која во продажба е пуштена од компанијата Нинтендо во Северна Америка, Бразил, Европа и Австралија во 1985 година. Во поголемиот дел на Азија, вклучувајќи ја и Јапонија (каде и за првпат се појавува NES во 1983 година), потоа Филипини, Тајван, Виетнам и Сингапур, NES се продавал под името Фамили компјутер (јапонски: ファミリーコンピュータ Famirī Konpyūta), скратено Фамиком (јапонски: ファミコン Famikon) или уште пократко -{FC}-. Во Северна Кореја лиценцата е доделена на Хјундаи електроникс, кој го продавале NES како Комбој (-{컴보이}-).[1]

Како најпродавана играчка конзола во своето време во Азија и Северна Америка (Нинтендо тврди дека е продадено повеќе од 60 милиони конзоли ширум светот) помогнала во опоравувањето на американската играчка индустрије после нејзината пропаст во 1983 година.[2] Со ова NES ги поставува стандардите за следните конзоли во све, од дизајнот на игрите (Пр. Super Mario Bros - го популаризирала жанрот на платформи и внела елементе који ќе бидат копирани во многу слични игри[3]) до изгледот на управувачот (допадливоста на D-pad управувачот кој го користел NES, и за кој добил Еми награда за технологија и инженерство, пододцна ќе го искористат сите следни забележителни конзоли).[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Breaking the Ice: South Korea Lifts Ban on Japanese Culture“. web-japan.org. December 7, 1998. Посетено на May 19, 2007.
  2. Consalvo, Mia (2006). „Console video games and global corporations: Creating a hybrid culture“ (PDF). New Media Society. 8 (1): 117–137. doi:10.1177/1461444806059921. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-02-28. Посетено на 2016-02-07.
  3. „15 Most Influential Games of All Time“. GameSpot. стр. . 6. Архивирано од изворникот на 2013-05-20. Посетено на 24 октомври 2007.
  4. Nintendo (15 јануари 2007.). "Nintendo Wins Emmy Award". Соопштение за печат.  посет. 24 октомври 2007 г Архивирано на 19 февруари 2007 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-02-19. Посетено на 2016-02-07.
  5. National Academy of Television Arts And Sciences. Outstanding Achievement in Technical/Engineering Development Awards Архивирано на 28 февруари 2008 г., Пристапено 15 април 2013.