NGC 1466

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1466


Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 44 m 33,4 s
Деклинација - 71° 40' 18"
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 26 ноември 1834
Други ознаки ESO 54-SC16

NGC 1466 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Мала Водна Змија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1466 се споменува и како ESO 54-SC16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1466 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 mag.[2] NGC 1466 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 44 m 33,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 40' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1466 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 443; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9156.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]