Прејди на содржината

Major Lazer

Од Википедија — слободната енциклопедија
Major Lazer
Diplo и Walshy Fire од Major Lazer со настап на Флоу фестивалот во Хелсинки, Финска во август 2015 г.
Животописни податоци
Жанрови
Период на активност2009–сè уште
Издавачи
Соработници
Членови
DiploJillionaireWalshy Fire
Поранешни членови
Switch • Skerrit Bwoy

Major Lazer — американски електронски бенд составен од Diplo, Jillionaire, и Walshy Fire. Бендот бил создаден од Diplo и Switch, но Switch напуштил во 2011 година. Нивната музика опфаќа бројни жанрови, микс од реге со денсхол, регетон, хаус и мумбатон.[1][2][3][4]

Major Lazer издале три студиски албуми: Guns Don't Kill People... Lazers Do во 2009, Free the Universe во 2013, и Peace Is the Mission во 2015 година. Тие исто така издале мини-албум именуван Apocalypse Soon во март 2014 година, кој вклучувал вокални соработки со Фарел Вилијамс и Шон Пол. Покрај тоа, Major Lazer исто така го продуцирале албумот Reincarnated, кој бил прв реге албум на Снуп Дог под името "Снуп Лајн".

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Interview - EDM Band Interview - Major Lazer (USA)“. indoclubbing.com. Архивирано од изворникот на 2017-08-03. Посетено на 2016-09-10.
  2. Jeffries, David. Peace Is the MissionAllMusic (англиски)посет. 19 јули 2015 г
  3. Dolan, Jon (June 2, 2015). „Major Lazer's New Album: Peace Is the Mission“. Rolling Stone. Wenner Media. Архивирано од изворникот на 12 јуни 2018. Посетено на June 6, 2015.
  4. Ma-less. „Diplo & Major Lazer - Meet the People Keeping Moombahton Alive - Complex CA“. Complex CA.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]