Прејди на содржината

Macklemore

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меклмор
Настап на Macklemore во Торонто за време на турнеја во ноември 2012
Животописни податоци
Родено имеБен Хегерти
Познат(а) и какоMacklemore
Роден(а)18 јуни 1983
Сиетл, Вашингтон, САД
Жанровихип-хоп музика
Занимањарапер, пејач
Период на активност2000 до денес
ИздавачиМеклмор
Мреж. местоmacklemore.com

Бен Хегерти (англиски: Ben Haggerty; 19 јуни 1983) познат по името Меклмор (англиски: Macklemore), е американски музичар.